Stowarzyszenie prof. Chazana dziękuje posłom PiS i sędziom TK za orzeczenie ws. aborcji. "Wielka radość"

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, którego wiceprezesem jest prof. Bogdan Chazan, wydało oświadczenie ws. decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Są w nim chwaleni posłowie PiS, którzy złożyli wniosek do TK, oraz sędziowie Trybunalu. Jak wskazano, orzeczenie zakazujące aborcji ze względu na ciężkie wady płodu to powód do "wielkiej radości".

"Zmiany systemu prawa zaproponowane przez Trybunał Konstytucyjny spowodują, że diagnostyka prenatalna będzie wykonywana wyłącznie w celu ratowania życia i poprawy stanu zdrowia nienarodzonych dzieci, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do diagnostyki chorób u osób, które już się urodziły" - czytamy w oświadczeniu lekarzy z Katolickiego Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich. Jego wiceprezesem jest prof. Bogdan Chazan, który w 2014 roku - wówczas jako dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie - powołał się na klauzulę sumienia i odmówił wykonania legalnej aborcji swojej pacjentce, choć były do tego przesłanki medyczne. W efekcie kobieta urodziła chore dziecko, które po kilku dniach zmarło.

Pacjentka zgłosiła się do Chazana w 22. tygodniu ciąży. Jej zdaniem lekarz starał się opóźnić procedurę w ten sposób, by legalne przeprowadzenie aborcji przestało być możliwe. Zarekomendował jej, by po urodzeniu dziecka skorzystała z usług hospicjum dziecięcego, nie poinformował jej za to, w jakiej innej placówce mogłaby legalnie dokonać zabiegu.W lutym tego roku poinformano, że sprawą zajmie się Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Czytaj też: "Widziałam, jak moje dziecko umiera z bólu. 10 dni agonii, tyle wygrał pan Chazan"

Zobacz wideo Sejm zajmie się projektem ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne

Stowarzyszenie Chazana chwali posłów PiS i sędziów TK

W liście lekarze ze stowarzyszenia prof Chazana (widnieje pod nim także jego podpis) czytamy:

Dziękujemy posłom, którzy złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego oraz wszystkim Sędziom TK, którzy uczciwie i odważnie orzekli niezgodność przesłanki eugenicznej w Ustawie z 1993 r.  z polską konstytucją.
Dla nas, lekarzy, którzy codziennie trudzimy się nad ochroną zdrowia i życia ludzkiego, wielką radością jest, że postulat inicjatywy obywatelskiej "Zatrzymaj aborcję" został zrealizowany! Uznano wreszcie, że życie i godność każdego dziecka niezależnie od stanu zdrowia czy etapu rozwoju prenatalnego powinny być chronione zgodnie z tym, co mówi na ten temat konstytucja i Kodeks Etyki Lekarskiej.

W liście w sprawie orzeczenia TK, które zakazuje aborcji ze względu na ciężkie wady płodu, czytamy także:

Zmiany systemu prawa zaproponowane przez TK spowodują, że diagnostyka prenatalna będzie wykonywana wyłącznie w celu ratowania życia i poprawy stanu zdrowia nienarodzonych dzieci, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do diagnostyki chorób u osób, które już się urodziły.

Wskazano w nim również:, że "zaprzestanie wykonywania aborcji eugenicznej przyczyni się do poprawy stanu zdrowia kobiet, do rozwoju medycyny matczyno-płodowej, w tym diagnostyki i terapii prenatalnej, chirurgii wewnątrzmacicznej, położnictwa i neonatologii".

Konieczne jest, naszym zdaniem, zapewnienie wszystkim tym rodzinom perinatalnej opieki hospicyjnej, a chorym dzieciom miejsc w oddziałach intensywnej opieki neonatologicznej, oddziałach chirurgii noworodków i w razie potrzeby w hospicjach pediatrycznych

- piszą lekarze ze stowarzyszenia Chazana. Jak dodają, orzeczenie jest ich zdaniem dowodem "zwycięstwa cywilizacji życia" i przyczyni się do "zmniejszenia częstości łamania sumień lekarzy i całego personelu medycznego".

Podczas głośnej sprawy z 2014 roku profesora Chazana bronił m.in. Episkopat. Jest on jednym z lekarzy, którzy podpisali tzw. "Deklarację Wiary", wskazującą wyższość praw boskich nad ludzkimi i odwołującą się do przeciwstawiania się "antyhumanitarnym ideologiom". W 2014 roku Chazan został odwołany z funkcji dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny. W 2015 roku warszawska prokuratura umorzyła śledztwo ws. niedopełnienia przez niego obowiązków w związku z odmówieniem wykonania aborcji pacjentce.

Czytaj też: Strajki przeciwko wyrokowi TK. Blokady ulic, masowe protesty. Co jest zaplanowane na najbliższe dni?

Więcej o: