Protesty po wyroku TK. W poniedziałek zaplanowano ponad 100 blokad [LISTA MIEJSC]

W poniedziałek w ponad 100 miastach w Polsce i za granicą mają odbywać się protesty po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W wielu miejscowościach planowane są blokady ulic.

W wielu miastach w Polsce od czwartku trwają demonstracje w związku z czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Sędziowie Trybunału uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.

W poniedziałek marsze, manifestacje i blokady planowane są w ponad 100 miastach w Polsce i na świecie. Informacje na temat planowanych wydarzeń zbiera i aktualizuje Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Wybrane poniedziałkowe protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego [LISTA MIEJSC]

Bielsko-Biała

Na placu Ratuszowym o godz. 18 ma odbyć się "Pogrzeb Praw Kobiet. "Złożymy symboliczne znicze pod siedzibą PiS. Dołączcie do nas!" - zapowiadają organizatorki.

Bydgoszcz

Uczestnicy spotkają się o godz. 17 przed siedzibą PiS przy ul. Gdańskiej. "Szykuje się porządny spacer! Jeśli macie auta, oklejcie je symbolami strajku i od 17.00 krążcie po centrum, róbcie hałas - niech nas usłyszą!" - czytamy w zapowiedzi.

Częstochowa

"Spacer" pod hasłem "Blokada! Martwa dziecka nie urodzę" rozpocznie się o godz. 19 na ulicy Katedralnej. "Nie masz samochodu? Masz rower? Wpadnij, zabierzemy się! Chcesz blokować pieszo, lub rzeczami? Odezwij się! Po około godzinnej przejażdżce zapraszamy zainteresowane osoby na spacer do parku Staszica!" - zachęcają organizatorki.

Gdynia

Protest pieszy pod hasłem "#WyrokNaKobiety - Blokada Wszystkiego" rusza o godz. 16 ze Skweru Kościuszki, a samochodowy - ze skrzyżowania Wielkopolska/Zwycięstwa.

Gliwice

"W poniedziałek BLOKUJEMY wszystko! Końmi mechanicznymi, rowerami, pieszo, rzeczowo" - informują organizatorki. Start o godz. 16 przed Urzędem Miasta.

Katowice

"Spacer z siostrami" rozpocznie się o godz. 19 przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach. O godz. 16 przed siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia startuje z kolei blokada.

Kielce

Uczestnicy wydarzenia "Muszę się przejść!" zbierają się o godz. 17 przed Pomnikiem Sienkiewicza.

Kraków

Od godz. 16 "Statyczna blokada". Miejsce zbiórki niemal do ostatniego momentu pozostaje tajemnicą.

Olsztyn

O godz. 18 "Pogrzeb praw kobiet" przed biurem Prawa i Sprawiedliwości.

Szczecin

Plac Szarych Szeregów, godz. 16. 30. Planowana blokada ronda.

Toruń

Uczestnicy zbierają się o godz. 16.00 przed pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Warszawa

W stolicy planowanych jest co najmniej kilka wydarzeń. "Spacer dla kobiet" rozpocznie się m.in. o godz. 16 przy stacji metra Księcia Janusza oraz w okolicach Ronda Wolnego Tybetu. O godz. 16 planowana jest blokada ronda ONZ.  Od godz. 17 studenci WUM będą blokować rondo Czterdziestolatka.

Zielona Góra

"Spotykamy się o godz. 16:30 na parkingu przy Grona Park, ul. Wiejska 2 w Zielonej Górze i jedziemy pokazać nasz sprzeciw kolumną samochodów. Przejścia dla pieszych również czekają" - zapowiadają organizatorzy.

Zobacz wideo Warszawa, 25.10. Protest przed siedzibą kurii [WULGARNE OKRZYKI]