Bolesławiec. Przerwali wesele, aby wziąć udział w strajku kobiet. "Jesteśmy z wami"

Para młoda przerwała swoje wesele, aby dołączyć do protestujących w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego. "Zostałyśmy potraktowane całkowicie przedmiotowo. Jesteśmy traktowane jak inkubatory. Czy przeżyje, czy nie przeżyje, wszystko jedno" - powiedziała panna młoda podczas manifestacji.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zadecydowali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. W Bolesławcu (województwo dolnośląskie) odbył się protest przeciwko decyzji TK. Wśród protestujących znalazła się również para młoda, która specjalnie z tego powodu przerwała swoją uroczystość weselną.

Bolesławiec. Para młoda przerwała wesele, by poprzeć strajk kobiet. "Jesteśmy traktowane jak inkubatory"

Na pytanie dlaczego przerwała swoje wesele, panna młoda odpowiedziała, że chciała być z protestującymi. "Jesteśmy z wami. Absolutnie jestem kobietą i nie wyobrażam sobie donosić ciąży, w której moje dziecko zginie zaraz po porodzie. Ja sobie tego po prostu nie wyobrażam" - powiedziała panna młoda.

Strajki przeciwko wyroku TK. Co jest zaplanowane na najbliższe dni?Strajki przeciwko wyroku TK. Co jest zaplanowane na najbliższe dni?

"Zostałyśmy potraktowane całkowicie przedmiotowo. Jesteśmy traktowane jak inkubatory. Czy przeżyje, czy nie przeżyje, wszystko jedno. My jesteśmy workiem do przenoszenia ciąży" - dodaje. Panna młoda powiedziała również, że wolałby zginąć niż zgodzić się na decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

Wyrok TK uznał jedną z przesłanek legalnej aborcji za niekonstytucyjną

Przypomnijmy, że wyrokiem z 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że jedna z trzech przesłanek wykonania legalnego zabiegu aborcji w Polsce jest niezgodna z Konstytucją. Chodzi o wykonanie aborcji ze względu na ciężkie wady lub nieuleczalną chorobę płodu. Przepis zawarty jest w ustawie z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wyrok stanie się skuteczny, kiedy zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Warszawa, Sejm, 20 października 2020Terlecki o protestach: Przekroczono granice dopuszczalności

Wniosek o wydanie orzeczenia złożyła w Trybunale część posłów Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji oraz Kukiz’15. W sprawie faktycznego naruszenia tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. zdanie odrębne złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Zobacz wideo Warszawa, 25.10. Protest przed siedzibą kurii [WULGARNE OKRZYKI]
Więcej o: