Protesty przed bazyliką na Krakowskim Przedmieściu. Narodowcy zepchnęli młodą kobietę ze schodów

W wielu miastach w Polsce w aktywiści protestujący przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji pojawiają się w niedzielę z transparentami w świątyniach i przed nimi. W Warszawie przed Bazylią Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu doszło do przepychanek. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", uczestniczka manifestacji trafiła do szpitala.

Protestujący w Warszawie pojawili się m.in. przed kościołem św. Anny, Bazyliką św. Krzyża, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i katedrą Jana Chrzciciela. Mieli ze sobą transparenty z hasłami antyklerykalnymi, antyrządowymi oraz o prawie do legalnej aborcji.

Wejścia do bazyliki na Krakowskim Przedmieściu bronili narodowcy wraz z prezesem stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robertem Bąkiewiczem.

"Wejścia na schody [katedry - red.] broni grupa Bąkiewicza. Jedna z uczestniczek protestu przedziera się na na szczyt. Policja jej nie zatrzymuje, ale po chwili łapie ją grupa Bąkiewicza. Narodowcy wyrzucają ją na bruk" - relacjonuje "Gazeta Wyborcza". Na miejsce przyjechała karetka, która zabrała młodą kobietę do szpitala.

Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Bąkiewicz mimo apeli policjantów i uczestników manifestacji odmawiał założenia maseczki. "Obywatel Bąkiewicz et consortes [i towarzysze, i wspólnicy - red.] bez masek. Rozporządzenie przestało obowiązywać? Odwagi brakuje funkcjonariuszom, bo to nie młode dziewczyny, którym łatwo mandat karny wlepić za spacer?" - skomentował na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

Po godz. 15 część uczestników manifestacji udała się przed Pałac Prezydencki.

Protesty zawiązane z orzeczeniem Trybunału odbywają się w wielu miastach Polski. W czwartek sędziowie Trybunału uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

Zobacz wideo Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "Wypier****ć!". 23.10, Warszawa
Więcej o: