Niedziele handlowe 2020. Czy 25 października zrobimy zakupy w sklepach?

Niedziele handlowe 2020. Czy 25 października to niedziela handlowa? Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy tego dnia? Oto porcja przydatnych informacji.

Czy 25 października to niedziela handlowa?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta przesądziła o tym, że w 2020 roku tylko nieliczne niedziele zostały w terminarzu oznaczone jako handlowe. 25 października jest więc dniem niehandlowym. Z powodu ustawowych ograniczeń wszystkie punkty handlowe oprócz wymienionych w niej wyjątków będą zamknięte. Dotyczy to przede wszystkim chętnie wybieranych jako miejsce robienia zakupów sklepów wielkopowierzchniowych i znajdujących się w galeriach handlowych. 

Gdzie będziemy mogli zrobić podstawowe zakupy? Ustawa przewiduje, że czynne będą mogły być sklepy osiedlowe, ale tylko w przypadku, gdy klientów będzie obsługiwał właściciel obiektu. Poza nimi będzie można skorzystać z oferty sklepów na dworcach, punktów pocztowych lub stacji benzynowych.

Niedziela handlowa - kiedy będzie najbliższa?

Od 2020 roku liczba niedziel handlowych jest właściwie symboliczna i ogranicza się do jedynie siedmiu terminów. Chodzi o:

  • ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia
  • niedzielę przed Wielkanocą
  • dwie ostatnie niedziele przed Bożym Narodzeniem

Z terminarza wynika, że pozostały już tylko dwie niedziele handlowe w 2020 roku: 13 i 20 grudnia. Wtedy też będziemy mogli poświęcić swój wolny czas na zrobienie odpowiednich zakupów przed Bożym Narodzeniem. 

Niedziel handlowe 2020Niedziel handlowe 2020 fot. AG

Zasady, które koniecznie trzeba zachować podczas zakupów w dobie pandemii koronawirusa

Odnotowywane coraz to nowe rekordy zachorowań wymuszają na nas stosowanie specjalnych zasad ostrożności podczas dokonywania zakupów. Od soboty całe terytorium kraju znajduje się w strefie czerwonej. Obowiązuje więc bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, należy też zachowywać dystans społeczny przynajmniej 1,5 m. Zaleca się również możliwie częstą dezynfekcję rąk płynem odkażającym. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12 obowiązują godziny dla seniorów. Obowiązują także ograniczenia liczby osób robiących zakupy w tym samym czasie:

  • sklepy do 100 m2: 5 osób na jedną wolną kasę
  • sklepy powyżej 100 m2: 1 osoba na 15 m2

Zgodnie z nowymi zaleceniami rządu z 23 października, osoby starsze są proszone o to, by nie wychodziły z domów poza szczególnymi sytuacjami, kiedy:

  • wykonują czynności zawodowe,
  • zaspokajają niezbędne potrzeby życia codziennego
  • sprawują lub uczestniczą w sprawowaniu kultu religijnego.
Zobacz wideo Gdzie powstaną kolejne szpitale tymczasowe jak na Narodowym? "Musimy być elastyczni"

Zobacz też: Kary za łamanie antycovidowych nakazów. Przedsiębiorcy mają być karani za naruszenie obostrzeń

Więcej o: