Barbara Nowacka do kobiet: Uciekajcie stąd. Szykuje się piekło i tortury

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka dała Polkom radę: Uciekajcie, bo rządzący szykują wam piekło. To reakcja na rozprawę, w wyniku której Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy aborcja związana z nieodwracalnym uszkodzeniem płodu jest sprzeczna z polską konstytucją.

O godzinie 11 w czwartek 22 października rozpoczęła się rozprawa w sprawie konstytucyjności aborcji przeprowadzanej ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wniosek w tej sprawie złożyła do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów PiS. Ich zdaniem aborcja przeprowadzana ze względu na stan zdrowia płodu może być niezgodna z przepisami ustawy zasadniczej.

Manifestacja przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w PoznaniuTK zadecyduje o ewentualnym zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Protesty w sieci i na ulicach

- To bardzo trudne wybory i ja nie miałabym odwagi podejmować decyzji za rodziny, które stoją w takiej sytuacji. Jestem przerażona, że panowie z PiS uważają, że wybiorą za każdą z tych blisko tysiąca kobiet rocznie, które w Polsce mają prawo podjąć decyzję, z powodu trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń płodu - powiedziała Barbara Nowacka, komentując tę sprawę w Radiu ZET.

Choć wyrok w sprawie aborcji jeszcze nie zapadł, posłanka Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że "Trybunał Konstytucyjny uzna, że Polki będą zmuszane do donoszenia ciąży, kiedy płód jest trwale i nieodwracalnie uszkodzony".

- Szykuje się absolutne piekło i tortury. [...] Jeżeli tu zabierzemy wolność, to jedyna rada, którą mogę zostawić dziewczynom, kobietom, które miały już wcześniej takie doświadczenia [...] jeśli by mnie pytały, co mają robić - bo dzwonią i pytają - to mówię: Uciekajcie stąd, bo wam robią piekło - mówiła Barbara Nowacka. 

Polki protestują przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Rozprawa Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji związanej z nieodwracalnym uszkodzeniem płodu wywołała szereg protestów. Polki sprzeciwiają się zaostrzaniu prawa aborcyjnego zarówno w sieci, jak i na manifestacjach, przed TK odbył się protest samochodowy, wcześniej działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pojawiły się tam w przebraniach z "Opowieści Podręcznej". W internecie pojawiła się także petycja do sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

"W 2019 roku Komitet ONZ przeciwko Torturom orzekł, że odmowa dostępu do legalnej aborcji w pewnych okolicznościach wiąże się z tak intensywnym cierpieniem fizycznym i psychicznym, że może stanowić torturę. Ciężkie i nieodwracalne upośledzenie czy nieodwracalna choroba płodu stanowią taką właśnie okoliczność. Odmowa przerwania ciąży w takiej sytuacji oznacza często miesiące oczekiwania na spodziewane poronienie, obumarcie płodu czy też narodziny dziecka i patrzenie na jego śmierć. Trudno sobie wyobrazić powody, dla których jakiekolwiek państwo miałoby zmuszać rodziców i ich dziecko do takiego cierpienia" - czytamy w petycji, której autorzy przypominają, że według polskiej konstytucji nikt nie może być poddany torturom, a każdy obywatel ma prawo do ochrony zdrowia. 

Bawer Aondo-Akaa na spotkaniu z działaczką pro-life Abby JohnsonSzkolna prelekcja z antyaborcyjnym działaczem. Radni i posłanka interweniują

Więcej o: