20 października pisaliśmy o "czarnej zjawie" - danielu o niezwykle ciemnym umaszczeniu, którego w lasach Doliny Baryczy spotkał pracownik Nadleśnictwa Żmigród. W czwartek 22 października Lasy Państwowe opublikowały zdjęcie kolejnego niezwykłego zwierzęcia.
"Wczoraj pisaliśmy o Czarnym Księciu znad Baryczy, a dziś w lasach Nadleśnictwa Piotrków z mgły wyłoniło się jego przeciwieństwo - śnieżnobiały osobnik leucystyczny" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych.
Leucyzm to choroba genetyczna przejawiająca się niedoborem pigmentów w skórze, włosach, sierści czy piórach. Chorobą podobną do leucyzmu jest albinizm. Na czym polega różnica? Albinizm związany jest z niedoborem melaniny, leucyzm z kolei wywoływany jest przez niedobór melaniny i innych rodzajów pigmentów.
Jaśniejsze ubarwienie może być dla zwierząt kłopotliwe. Przez nietypową barwę są łatwiej zauważalne, przez co częściej mogą padać ofiarą drapieżników. W niektórych przypadkach zmiana ubarwienia jest jednak formą adaptacji do warunków panujących w środowisku. Przykładem mogą być wiewiórki żyjące w górach, które często nie są rude, a ciemnobrązowe. Melanizm, a więc zwiększona ilość melaniny w organizmie, pomaga im w lepszym absorbowaniu ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego.