Niedziele handlowe 2020. Czy 1 listopada zrobimy zakupy?

Czy 1 listopada to niedziele handlowa? Sprawdzamy, które sklepy będą otwarte w niedzielę. Zobacz, gdzie zrobić zakupy w tym dniu.

Niedziele handlowe 2020. Czy 1 listopada to niedziela handlowa?

1 listopada nie jest niedzielą handlową. W tym dniu wypada święto Wszystkich Świętych.  Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę z 2018 roku, wszystkie sklepy pozostawały zamknięte, ponieważ Wszystkich Świętych było jednym z dni objętych zakazem handlu w wybrane święta, który został uchwalony już w 2007 roku. Jasne staje się więc, że niedziela 1 listopada nie będzie niedzielą handlową. Oznacza to, że zakupy będziemy mogli zrobić jedynie tam, gdzie właściciel sam postanowi otworzyć swój interes oraz na stacjach benzynowych, sklepach przy dworcach i placówkach pocztowych. 

Biedronka, Lidl oraz inne dyskonty wydłużają godziny pracyBiedronka, Lidl oraz inne dyskonty wydłużają godziny pracy

Niedziela handlowa: kiedy zrobimy zakupy?

Niedziela handlowa to jedna z 7 wyznaczonych na mocy ustawy niedziel w roku 2020, w trakcie których większość punktów handlowych na terenie kraju pozostaje otwarta dla klientów.

Niedziel handlowe 2020Niedziel handlowe 2020 fot. AG

W czasie pandemii koronawirusa zakupy stały się jeszcze bardziej utrudnione poprzez liczne ograniczenia, jak np. wyznaczona ilość osób na danej powierzchni czy godziny dla seniorów. Do tego dochodzą też ograniczenia wynikające z ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Efektem tego wiele sieci handlowych podjęło w ostatnich tygodniach decyzję o wydłużeniu czasu pracy sklepów lub nawet  przejściu w tryb całodobowy. Mimo wielu sugestii ze strony przedsiębiorców, aby przynajmniej czasowo zrezygnować z niedzielnego zakazu handlu, stanowisko władz jak dotąd pozostaje niezmienne.

Emmanuel Macron ogłasza lockdown we FrancjiFrancja wprowadza lockdown. Wyjście tylko w kilku sytuacjach

Zakupy a koronawirus

Podczas zakupów należy pamiętać o obowiązujących zasadach:

  • należy mieć osłonięte usta i nos;
  • jeśli nie posiadamy rękawiczek jednorazowych, warto skorzystać z możliwości dezynfekcji rąk;
  • należy zachować dystans społeczny;
  • w godzinach od poniedziałku do piątku 10-12 zakupy mogą zrobić tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych

Na konferencji 30 października Mateusz Morawiecki poinformował, że w dniach 31 października -  2 listopada cmentarze będą zamknięte. Premier mówił: 

Tradycja jest mniej ważna niż życie 
Zobacz wideo Morawiecki o koronawirusie i potencjalnym lockdownie: Swoją wielkością druga fala zaskoczyła nas również w Polsce
Więcej o: