"Czarna zjawa" w Dolinie Baryczy. Pracownik Lasów Państwowych spotkał unikatowego daniela [WIDEO]

Pracownik Nadleśnictwa Żmigród spotkał na swojej drodze "czarną zjawę". Niezwykłe zwierzę to czarny daniel, który przechadzał się po lesie w Dolinie Baryczy.

Post z nagraniem przedstawiającym czarnego daniela opublikowały na Facebooku Lasy Państwowe. Wideo autorstwa Jakuba Wenceka przedstawia majestatyczne zwierzę, które przechadza się leśną ścieżką, a następnie sięga pyskiem w kierunku gałęzi drzew.

"Fantastyczny, prawda? Takie rzeczy tylko w lasach" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych, które nazwały widocznego na nagraniu daniela "czarną zjawą".

Unikatowy daniel w Dolinie Baryczy. W polskich lasach trwa bekowisko

Czarny daniel został zaobserwowany w lasach Doliny Baryczy. Rozciąga się ona na terenach położonych w województwach dolnośląskim i wielkopolskim, wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Daniele, które tam żyją, przechodzą obecnie okres godowy, który nazywany jest bekowiskiem. W tym czasie daniele wydają z siebie chrapliwy odgłos (podobny do beczenia lub kaszlu) i przygotowują sobie tzw. dołki rujowe. Samce wykopują je przednimi nogami, aby następnie oddać w nich mocz o bardzo intensywnym zapachu, który wabi łanie. 

Daniel to zwierzę, które zostało sprowadzone do Polski z południa Europy. Zwierzęta te bardzo dobrze odnalazły się w naszym klimacie i występują także w stanie dzikim. Daniele żyją w lasach liściastych i mieszanych. Żywią się pędami i korą drzew oraz roślinami zielnymi, lubią też żołędzie i kasztany. Są mniejsze od jelenia, ale większe od sarny. 

Więcej o: