Papież przyjął rezygnację Edwarda Janiaka. Biskup miał tuszować pedofilię

Po tym, jak w czerwcu Franciszek zawiesił biskupa kaliskiego, teraz przyjął jego rezygnację. Edward Janiak miał ukrywać przypadki przestępstw seksualnych, których dopuszczali się podlegli mu księża. Diecezją kaliską zarządza arcybiskup Grzegorz Ryś.

"Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka" - poinformowałą w sobotę Nuncjatura Apostolska w Polsce. W wyjaśnieniach dodała, że wciąż ma on nakaz przebywania poza swoją byłą diecezją.

Papież przyjął rezygnację biskupa Janiaka

"W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza tą diecezją" - czytamy w komunikacie Nuncjatury. 

Ponadto, w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu - obecni i przyjęci w przyszłości - trafili do seminarium w Poznaniu.

Tymczasowym administratorem apostolskim diecezji kaliskiej został arcybiskup Grzegorz Ryś. "Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante" - podaje Nuncjatura. I w wyjaśnieniach pisze, że "abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski, posiada władzę biskupa diecezjalnego, w tym wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary".

embed

Biskup Edward Janiak miał tuszować pedofilię

O biskupie Janiaku zrobiło się głośno po premierze filmu "Zabawa w chowanego". Z dokumentu braci Sekielskich wynika, że duchowny miał tuszować czyny pedofilskie. Po premierze tego filmu delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym podkreślał, że "nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności". Z polecenia kongregacji ds. biskupów dochodzenie w sprawie Janiaka przeprowadził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Niedawno Prymas abp Wojciech Polak podawał, że postępowanie prowadzone w tej sprawie przez polski Kościół już się zakończyło. Wcześniej, w czerwcu, papież odsunął biskupa Janiaka od kierowania kaliską diecezją. 

Zobacz wideo Terlikowski wyjaśnia swoje słowa z "Zabawy w chowanego"
Więcej o: