Komunikat MEN ws. zmian w szkołach ponadpodstawowych. Wchodzi nauka zdalna i hybrydowa

Minister edukacji Dariusz Piontkowski wydał komunikat, w którym wyjaśnił zasady, na jakich będą teraz funkcjonować szkoły ponadpodstawowe. Zmiany w sposobie nauczania z wyróżnieniem na strefy zostaną wprowadzone, by ogrniaczyć zasięg epidemii i ochronić osoby starsze - dlatego też minister apeluje, by uczniowie ograniczyli kontakty społeczne.

Po ostatnim spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego rząd wprowadza nowe rozporządzenia, a część z nich dotyczy funkcjonowania szkół. - Szkoły nie są jak na razie ważnym ogniskiem zakażenia i rozwoju epidemii, ale jednak te kontakty społeczne powodują prawdopodobne rozprzestrzenianie się choroby - mówi minister Dariusz Piontkowski, który podkreśla, że głównym celem rządu jest ochrona osób starszych.

>>> Nauczyciele i rodzice boją się zakażenia koronawirusem. Piontkowski boi się "ideologii LGBT"<<<

Duże zmiany w szkołach. Minister wprowadza hybrydowe i zdalne nauczanie

Od 19 października wprowadzone zostają zmiany w funkcjonowaniu szkół ponadpodstawowych na terenie całej Polski. W powiatach, w których wprowadzono strefę czerwoną obowiązywać będzie kształcenie na odległość - nie będzie zajęć w szkołach dla większości uczniów. To nie obejmuje zajęć praktycznych i praktycznej nauki zawodu, która ma być organizowana tam, gdzie da się to zrobić, uwzględniając sytuację epidemiczną.

Zobacz też: Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów 

Zobacz wideo

W strefach żółtych szkoły ponadpodstawowe przechodzą na system mieszany. Połowa uczniów będzie mieć zajęcia w szkole, a połowa będzie się uczyć na odległość. O tym, jak zostanie to zorganizowane, zdecydować mają dyrektorowie szkół. Te ograniczenia nie dotyczą jednak szkół zawodowych, szkół specjalnych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ponieważ uczą się tam uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Uczniowie, którzy z różnych powodów, takich jak sytuacja materialna czy domowa, nie mogą uczestniczyć w nauczaniu wirtualnym przez brak komputera i dostępu do sieci, mają zostać zaopiekowani w szkołach. Dyrektorzy zostaną zobligowani, by organizować dla takich uczniów zajęcia stacjonarne lub na odległość, ale na terenie szkoły. Także nauczyciele, którzy mają problem ze sprzętem, powinni prowadzić zajęcia na szkolnym sprzęcie.

- Mamy nadzieję, że ten czas będzie tylko czasem przejściowym. Chcieliśmy ograniczyć kontakty społeczne, chociażby nastoletnich uczniów przemieszczających się do szkół ponadpodstawowych - podkreslił Piontkowski.

 

Według piątkowego raportu Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby zmarły 132 osoby w wyniku ciężkiego przebiegu koronawirusa. Tylko 12 z tych osób nie miało żadnych chorób współistniejących.

>>> Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej. "To droga pośrednia między brakiem rygoru i lockdownem"<<<