Ojciec Tadeusz Rydzyk może dostać zakaz głoszenia kazań i organizowania zbiórek na terenie USA

Centrum Szymona Wiesenthala, które zajmuje się ściganiem nazistowskich zbrodniarzy wojennych oraz walką z mową nienawiści, podjęło działania mogące doprowadzić do wydania o. Tadeuszowi Rydzykowi zakazu organizowania zbiórek pieniężnych i wygłaszania kazań na terenie Stanów Zjednoczonych.

Pierwszym miejscem, w którym mógłby obowiązywać zakaz, byłoby Chicago. Mieści się tam największe zrzeszenie Polonii, które wspiera działalność duchownego. Największe wątpliwości budzą treści przekazywane w rozgłośni Radio Maryja.

Thomas Lukaszuk, kanadyjski polityk z polskimi korzeniami, z którym kontaktowało się Centrum Szymona Wiesenthala w sprawie ograniczenia działalności ojca Rydzyka, mówił o uzasadnieniu uruchomienia postępowania w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej":

Departament Stanu USA w swoim oficjalnym raporcie uznał Radio Maryja za najbardziej antysemicką rozgłośnię radiową w całej Europie. Jest to zatem coś, czego nie musimy ustalać. To już zostało zatwierdzone i potwierdzone poprzez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. Ale nie znalazło się to na radarze gubernatorów stanów USA, burmistrzów miast i oczywiście Kościoła katolickiego w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. My dzisiaj po prostu zwracamy ich uwagę na to, co już zostało uzasadnione poprzez inne instytucje, także przez ONZ.

Zakaz w Kanadzie

Ojciec Rydzyk nie może odwiedzać i wygłaszać kazań w Edmonton w zachodniej części Kanady. A jest to kluczowy ośrodek polonijny w tej części kraju, który wspierał datkami działalność podmiotów powiązanych z duchownym. 

Władze polskich placówek dyplomatycznych w Kanadzie już interweniowały w sprawie zakazu:

Przedstawiciel polskiej ambasady w Kanadzie dzwonił do mnie i pytał, czy mogę jakoś wpłynąć na duchownych, aby znieśli zakaz dla ojca Rydzyka. Odmówiłem. Wyjaśniłem, że należę do osób, którym nie podoba się to, co mówi ojciec Rydzyk, a poza tym nie powinno być tak, że władze państwowe wywierają wpływ na Kościół albo na odwrót. W Kanadzie to nie do przyjęcia

- mówił Thomas Lukaszuk w wywiadzie dla portalu Onet.

Zobacz wideo Prof. Stanisław Obirek: Czekam na moment, gdy ojciec Rydzyk pęknie
Więcej o: