Godziny dla seniorów już obowiązują, ale jest wyjątek. "Sytuacja zagrożenia życia"

Podobnie jak na wiosnę rząd wprowadza godziny dla seniorów, które będą obowiązywały m.in. w sklepach czy aptekach. Tym razem jednak w rozporządzeniu znalazło się kilka ważnych zmian.

Od czwartku 15 października zakupy w godzinach 10-12 mogą robić wyłącznie osoby, które skończyły 60 lat. W tym czasie otwarte dla nich będą sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy poczta. W porównaniu do podobnych regulacji, które wprowadzono na wiosnę, tym razem przewidziano kilka zmian.

Godziny dla seniorów od czwartku. W rozporządzeniu znalazło się kilka zmian

W opublikowanym w środę rozporządzeniu Rady Ministrów znajduje się kilka ważnych zapisów. Jeden z nich dotyczy sytuacji "zagrożenia życia". Godziny dla seniorów nie obowiązują "w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia" - napisano w dokumencie.

Z zasady dotyczącej godzin dla seniorów wyłączone zostały także niektóre sklepy. Od 10 do 12 wszyscy będą mogli zrobić zakupy na przykład w sklepach odzieżowych, marketach budowlanych czy tych ze sprzętem RTV AGD. Dodatkowo obowiązują jedynie w dni powszednie.

Podsumowując, godziny dla seniorów będą obowiązywać w placówkach, których "przeważająca działalność" dotyczy sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów i wyrobów leczniczych czy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz miejscach świadczących usługi pocztowe.

Zobacz wideo Czy druga fala kryzysu uderzy w rynek pracy?
Więcej o: