Kolęda 2020 w tradycyjnej formie się nie odbędzie. Kuria w Poznaniu wydała dekret

Abp Stanisław Gądecki wydał dekret w sprawie wizyt duszpasterskich w ramach tzw. kolędy. Tradycyjna wizyta duchownego w domu się nie odbędzie. Przewidziane są za to liturgie w mniejszych gronach, po których zostanie przeprowadzona "pogadanka".

Abp Stanisław Gądecki stoi na czele archidiecezji poznańskiej. Duchowny wydał dekret, z którego wynika, że wizyty kolędowe w tradycyjnej formule na terenie jego kurii się nie odbędą. Wcześniej taką samą decyzję podjęto w Katowicach. Należy się spodziewać, że w ślad za kuriami w Poznaniu i Katowicach pójdą inne arcybiskupstwa na terenie całej Polski.

Kolęda w Poznaniu bez wizyty duszpasterza. Abp Stanisław Gądecki wydał dekret

"Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św. Szczególną intencją tej mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian" - można przeczytać w dekrecie poznańskiej kurii.

Podczas specjalnej mszy św. zostanie odprawiona modlitwa w intencji chorych, a parafianie otrzymają poświęconą wodę, którą zabiorą do domów. "Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej" - napisano w dekrecie.

Arcybiskup poznański przebywa na kwarantannie

Abp Stanisław Gądecki obecnie przebywa na kwarantannie. Duchowny miał kontakt z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Zakażenie SARS-CoV-2 wykryto również u biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego. Ksiądz i osoby, które miały z nim kontakt, przebywają w izolacji domowej.

"Kuria Metropolitalna i Sekretariat Metropolity Poznańskiego wprowadziły system pracy zdalnej. Wszelkie dalsze decyzje będą podejmowane w porozumieniu ze służbami sanitarnymi" - poinformowała poznańska kuria.

Zobacz wideo Według eksperta ds. zwalczania epidemii, w naszym kraju jest wielokrotnie więcej chorych na COVID-19 niż mówią oficjalne statystyki
Więcej o: