Owsiak do Sasina ws. lekarzy: Jeżeli Pan tego nie może i nie chce powiedzieć, to ja za Pana powiem

Jacek Sasin braki kadrowe personelu medycznego tłumaczył we wtorek tym, że część lekarzy nie chce wykonywać swoich obowiązków. Minister zaznaczył, że "brakuje woli", żeby się zaangażować w pomoc osobom z COVID-19. Jerzy Owsiak wystosował list do wicepremiera, w którym dziękuje medykom za poświęcenie i sumienne wykonywanie swojej misji.
Oczywiście występują problemy, tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego - chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce

- mówił w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin.

Jego słowa wywołały burzę w środowisku lekarskim. Medycy zaczęli w mediach społecznościowych masowo przesyłać krytyczne oświadczenia i pokazywać, że minister mija się z prawdą.

Jacek Sasin krytykuje, Jerzy Owsiak odpowiada

Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystosował apel, w którym zwraca uwagę ministra na rzeczywiste problemy i brak rozwiązań dla niewydolnego systemu ochrony zdrowia ze strony rządu.

List rozpoczął od informacji o zakupie nowoczesnego sprzętu na oddziały neurochirurgii dziecięcej w całej Polsce. Jak pisze Owsiak: "Takich urządzeń do tej pory w Polsce jeszcze nie było, a w Europie można je policzyć na palcach jednej ręki. Kupiliśmy je dla szpitali, w których lekarze i personel medyczny będzie ratował zdrowie i życie dzieci, dla lekarzy, o których pan powiedział, że nie są chętni do wykonywania swojej pracy, o których ma Pan tak obraźliwe zdanie, a którzy zwłaszcza teraz pracują w szpitalach ponad miarę. Nie tylko oni, ale także ratownicy medyczni, którzy padają ze zmęczenia i którym Pan i Pana koleżanki i koledzy nie zaproponowaliście logicznego ekwiwalentu pieniężnego za ich nieprawdopodobnie ciężką i obciążającą psychicznie pracę".

Nie znalazł Pan dobrych słów dla lekarzy, którzy pracują w systemie, który od marca nie może się skutecznie przygotować do walki z pandemią i stąd niektóre szpitale są przeciążone, a w niektórych nie ma tego problemu. I za to chce Pan winić personel i lekarzy? My mamy zupełnie inne podejście - niezmienne od 29 lat

- zwrócił uwagę założyciel WOŚP.

Zobacz wideo Sasin mówi o braku woli pracy części lekarzy. Arłukowicz: To jest skandal

Kto za to zapłaci?

Jerzy Owsiak w dalszej części listu zwraca uwagę, że nawet jeśli WOŚP dostarczy specjalistyczny sprzęt do szpitali, to nie będzie możliwe przeprowadzanie nim badań ze względu na brak finansowania ze strony resortu zdrowia.

Na końcu Owsiak przekazał słowa otuchy dla medyków, którzy ciężko pracują i sumiennie wykonują swoją misję.

Jeżeli Pan tego nie może i nie chce powiedzieć, to ja za Pana powiem - wszyscy Polscy lekarze, cały personel medyczny, ratownicy medyczni, wolontariusze, ludzie, którzy walczą z koronawirusem: WIELKIE DZIĘKI dla Was! Cieszymy się, że naszymi supernowoczesnymi sprzętami wspieramy najwyższe standardy polskiej służby zdrowia, traktując te zakupy jako wzmocnienie polskiej służby zdrowia, która ma w obowiązku swoich działań nie tylko koronawirusa.
Lekarzom, personelowi medycznemu, ratownikom medycznym po trzykroć DZIĘKUJEMY!

- napisał w liście na Facebook'u.

Więcej o: