Podtopienia na Śląsku. Uruchomiono pogotowie przeciwpowodziowe. "Przekroczone stany alarmowe"

Wojewoda śląski Jan Wieczorem ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu powiatach województwa oraz w Bielsku-Białej. Powodem są silne opady i przekroczone stany alarmowe w rzekach - doszło do podtopień, a straż pożarna interweniowała już kilkaset razy. Podnosi się też stan wód w Małopolsce. "To nietypowa sytuacja jak na październik" - komentuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W związku z intensywnymi ulewami i zagrożeniem podtopieniami wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o ogłoszeniu tzw. pogotowia przeciwpowodziowego w powiatach: bielskim, cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim, żywieckim oraz w mieście Bielsko-Biała. Pogotowie przeciwpowodziowe umożliwia m.in. sprawdzenie gotowości działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę przez powodzią i przeciwdziałanie ich skutkom (obserwacja stanu wód, przygotowanie infrastruktury przeciwpowodziowej).

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Śląsk. Stany alarmowe rzek przekroczone. Powołano pogotowie przeciwpowodziowe

Decyzję podjęto po tym, jak na ośmiu wodowskazach na rzekach w regionie odnotowano przekroczenie stanów alarmowych - chodzi m.in. o poziom Wisły w Goczałkowicach, Odry w Chałupkach, Raciborzu-Miedoni i Krzyżanowicach, na Pszczynce w Pszczynie i Mizerowie-Borkach oraz Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach.

Do wtorku wieczorem straż pożarna interweniowała w województwie śląskim 251 razy - poinformował "Dziennik Zachodni". Najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku Białej, nieco mniej w Żywcu, Wodzisławiu Śląskim i Rybniku. Doszło do lokalnych podtopień, strażacy interweniowali w związku ze szkodami wywołanymi przez porywisty wiatr.

"To nietypowa sytuacja jak na październik"

Oprócz województwa śląskiego podtopienia występują także w województwie małopolskim. Tam poziom ostrzegawcze przekroczyły Wisła i Soła. Tam stan przeciwpowodziowy ogłoszono w dwóch miastach - Oświęcimiu i Brzeszczu (decyzję podjęli prezydent miasta i burmistrz).

Instytut Meteorogologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia w zlewniach wybranych rzek w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i zachodniopomorskim. "Na górnej Odrze notujemy przekroczone stany alarmowe, wody wciąż przybywa. Przypominamy - obowiązują najwyższe ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia. Wystąpią podtopienia" - przekazali synoptycy z IMGW.

"Po intensywnych opadach utworzą się wezbranie na Wiśle (poniżej stanów alarmowych a powyżej ostrzegawczych) a na Odrze powyżej stanów alarmowych. (...) Uważajcie na siebie. Jest to nietypowa sytuacja jak na październik" - dodali w kolejnym wpisie, podkreślając, że tak intensywnych opadów w tym miesiącu nie było od lat.

IMGW informuje, że spodziewa się dalszych wzrostów i przekroczeń stanów ostrzegawczych oraz alarmowych stanu wody w polskich rzekach. Kolejne przekroczenia stanów alarmowych możliwe są m.in. w zlewni Wisły na obszarze województwa świętokrzyskiego, a na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego - stanów ostrzegawczych.

Więcej o: