Jesienny redyk, czyli wielkie góralskie święto. Setki owiec na ulicach

Jesienny redyk jest jednym z najbardziej widowiskowych świąt obchodzonych w polskich górach. W jego trakcie setki owiec prowadzone przez baców i juhasów wędrują ulicami, paraliżując przy tym ruch samochodowy, ale jednocześnie wprawiając w zachwyt turystów. Wyjątkowe obchody powrotu pasterzy ze stadami owiec z górskich hal mają miejsce w Szczawnicy.

Redyk odbywa się dwa razy do roku - wiosną i jesienią. W pierwszym przypadku owce prowadzone są na górskie hale, gdzie są wypasane przez ciepłe miesiące, zaś w drugim wracają do swoich gospodarstw, gdzie spędzają zimę. Tradycja zakłada rozpoczęcie wypasu w dzień św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia, zaś jego zakończenie ma miejsce 29 września, czyli w dzień św. Michała Archanioła.

Redyk w Szczawnicy hitem sieci. Turyści zachwyceni 

W praktyce daty te są zmienne, przede wszystkim w okresie jesiennym. Przez cały wrzesień w kilku lokalizacjach odbywały się mniejsze i nieco większe redyki, jednak największe i najbardziej rozsławione obchody miały miejsce w ostatni weekend w Szczawnicy.

Nagrania zamieszczone w sieci zyskały olbrzymią popularność. Jeden z filmów z tego wydarzenia wrzuciło Uzdrowisko Szczawnica. Ma 1,3 miliona wyświetleń i zyskał ponad 10 tysięcy reakcji ze strony użytkowników.

Każdego roku redykowi towarzyszy szereg innych imprez i wydarzeń. W tym roku, rzecz jasna z powodu sytuacji epidemiologicznej, nie było możliwe między innymi zorganizowanie koncertów zespołów regionalnych.

Marzenie fotografów. Redyk i wysyp zdjęć w sieci

Zwłaszcza jesienny redyk cieszy się olbrzymią popularnością wśród fotografów. W sieci można więc znaleźć szereg zdjęć przedstawiających setki maszerujących owiec.

Kilka lat temu hitem sieci było zdjęcie umieszczone na profilu serwisu Tatromaniak. Przedstawia ono kobietę w czerwonej sukience, która wchodziła w stado owiec. 

 

Warto pamiętać, że wraz z końcem wypasu owiec kończy się też sezon na oscypki. Zimą ma licznych straganach dostępne są jedynie zwykłe serki. Ich powrót do sprzedaży następuje wraz z końcem kwietnia, kiedy to owce wracają na hale.

Zobacz wideo "Mank" [ZWIASTUN]
Więcej o: