Pogoda w Polsce. IMGW ostrzega przed ulewami. Wydano ostrzeżenia I i II stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla większości regionów Polski przed intensywnymi opadami deszczu. Łącznie w najbliższych dniach może spaść nawet 140 litrów wody na metr kwadratowy.

Poniedziałek to nie jest dobry dzień dla osób, których samopoczucie jest uzależnione od warunków pogodowych. Na przeważającym obszarze kraju warunki biometeorologiczne są od rana niekorzystne i tak też będzie do końca dnia.

Pogoda w Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia dla sześciu województw

Prognozy zakładają również pojawienie się intensywnych opadów deszczu. W związku z tym IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia łącznie dla trzech województw:

  • śląskiego (ważne do godziny 10 w środę),
  • małopolskiego (ważne od godziny 8 w poniedziałek do godziny 8 w środę),
  • świętokrzyskiego (powiaty włoszczowski, konecki, kielecki, starachowicki, skarżyski, jędrzejowski, pińczowski, buski, kazimierski i Kielce; ważne od godziny 12 w poniedziałek do północy w środę).

Na obszarach objętych ostrzeżeniem opady będą umiarkowane i silne. Do wtorku do godziny 8 ma spaść tam od 40 do 55 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie nawet 70 litrów, zaś od godziny 8 we wtorek do godziny 8 w środę od 30 do 40 l/mkw (lokalnie do 55 l/mkw).

Dodatkowo IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw:

  • opolskiego (powiaty kędzierzyńsko-kozielski, głubczycki, krapkowicki, prudnicki i nyski; do godziny 17 w poniedziałek),
  • mazowieckiego (od godziny 12 w poniedziałek do godziny 8 w środę),
  • łódzkiego (od godziny 10 w poniedziałek do godziny 6 w środę),
  • świętokrzyskiego (powiaty ostrowiecki, opatowski, sandomierski i staszowski; od godziny 14 do północy w środę).

W regionach tych opady będą umiarkowane, okresowo o natężeniu dużym. Prognozowana wysokość opadów będzie oscylować w granicach od 25 do 40 litrów na metr kwadratowy.

Pogoda w Polsce. Prognozy na następne dni

Zgodnie z prognozami IMGW we wtorek intensywne opady mogą się pojawić na obszarze prawie całego kraju, z wyjątkiem województw lubelskiego i zachodniopomorskiego. Dodatkowo ostrzeżenia drugiego stopnia mogą obowiązywać w dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim. Suma opadów w tych miejscach wyniesie od 40 do 70 l/mkw.

W środę z kolei ulewne opady deszczu prognozuje się w województwie śląskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. W rejonach objętych pierwszym stopniem ostrzeżenia opady mogą wynieść od 15 do 30 l/mkw.

Dodatkowo w najbliższych dniach aurę skutecznie będzie pogarszał silny wiatr. Przede wszystkim pojawi się on na terenie zachodniopomorskiego i pomorskiego, gdzie niewykluczone są ostrzeżenia pierwszego stopnia. W porywach może on osiągać nawet do 75 km/h.

Zobacz wideo Warszawa. Konar spadł na kilka samochodów. Zostały poważnie zniszczone
Więcej o: