Waldemar Kraska pytany o 1 listopada i zamknięcie cmentarzy. "Polacy są mądrzy i posłuchają"

- Apeluję, by grobów bliskich nie odwiedzać 1 lub 2 listopada. Rozłóżmy to w czasie - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany w Polsat News o zbliżające się obchody Wszystkich Świętych. Jak dodał, rząd wciąż rozważa, czy nie zamknąć cmentarzy. - Ale myślę, że do tego nie dojdzie (...) Polacy są mądrzy i posłuchają wskazań - dodał.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie dla Polsat News zapewniał, że nie zabraknie łóżek ani sprzętu medycznego dla pacjentów z koronawirusem. Jako największy problem systemu ochrony zdrowia wymienił braki kadrowe personelu medycznego. Pytany o największe ogniska roznoszenia koronawirusa stwierdził, że są to "przyjęcia, prywatki i spotkania rodzinne". Powiedział również, że szkoły nie są wcale miejscem roznoszenia wirusa, ponieważ uczniowie szkół podstawowych "nie są takim zagrożeniem dla seniorów".

Zobacz wideo Minister Zdrowia zapowiada zmianę strategii w walce z koronawirusem

Kraska pytany o 1 listopada. "Rozłóżmy to w czasie"

W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych możemy spodziewać się zwiększonej ilości podróży i odwiedzin krewnych. Wiceminister zdrowia pytany o to, czy rząd planuje zamknąć cmentarze 1 listopada powiedział:

Apeluję, by grobów bliskich nie odwiedzać 1 lub drugiego listopada
Rozłóżmy to w czasie - tydzień wcześniej, tydzień później. (..) Na pewno będziemy analizować czy nie zamknąć cmentarzy, ale myślę, że do tego nie dojdzie

- wskazał, dodając, że jego zdaniem "Polacy są mądrzy i posłuchają tych wskazań".

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski na czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że na najbliższym posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego rozważane będzie zamknięcie cmentarzy. W sobotę nie poinformowano jednak o żadnych krokach w tej sprawie. 

Wiadomo, że jeśli cmentarze nie zostaną zamknięte, to będzie na ich terenie obowiązywał nakaz noszenia maseczek ochronnych (podobnie jak w większości miejsc, wyłączając parki i lasy).

Więcej o: