Konferencja "Smog-Szok" została zorganizowana przez Rybnicką Radę Kobiet. Wyniki badań przeprowadzonych przez francuskich badaczy i belgijskich epidemiologów zaprezentowano podczas sobotniego panelu. Ich celem było wykrycie wpływu smogu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci.
"Tim Nawrot jako jeden z pierwszych naukowców zajął się analizowaniem zawartości "czarnego węgla" w moczu. Jest to rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza, który odkłada się w naszych organizmach. Dzięki stworzonej przez niego technologii po raz pierwszy w historii precyzyjnie określono, jak bardzo nasze dzieci narażone są na zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza na smog) i jak wpływa ono na ich zdrowie. Możemy też porównać sytuację w Rybniku z sytuacją mającą miejsce w innych krajach" - napisano na stronie Rybnickiej Rady Kobiet.
W badaniu przetestowano próbki moczu 26 dzieci z Polski. Jak się okazało, dzieci z Rybnika mają o 425 proc. wyższe stężenie rakotwórczego czarnego węgla w moczu niż ich rówieśnicy z Francji. - Wyniki wskazują od 3 do 9-krotne wyższy poziom czarnego węgla w moczu dzieci mieszkających w Rybniku w porównaniu z dziećmi mieszkającymi w Strasburgu. Średnio 425 proc. wyższe stężenie czarnego węgla w pierwszej grupie, ale w niektórych próbkach "czarnego węgla" było więcej nawet o 900 proc. niż u Francuzów! Nigdy dotąd nie widziałem tak wysokiego stężenia - powiedział Tim Nawrot podczas konferencji.
- Jeżeli w Rybniku nic się nie zmieni, w ciągu najbliższych miesięcy wyprowadzimy się stąd. W międzyczasie będziemy chronić nasze dzieci na tyle, na ile możemy. Wyniki badań prześlemy osobom odpowiedzialnym za tę sytuację - powiedziała członkini Rybnickiej Rady Kobiet Klaudyna Szewczyk, prywatnie mama trójki dzieci, które brały udział w badaniu. Wyniki badań przesłane zostały już do ministra środowiska i klimatu Michała Kurtyki.
Jak podaje "Wyborcza", czarny węgiel to rakotwórczy składnik powstały przy spalaniu paliw kopalnych, który znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu. Pod tą nazwą określa się cząsteczki pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, które tworzą smog. Pyły te po upływie minuty od wdechu trafiają do krwi, a następnie wątroby i moczu.
Na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego działa Jastrzębska Spółka Węglowa - w jej ramach działają kopalnie Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Pniówek, Knurów-Szczygłowice oraz Budryk.