Koniec postępowania wobec bp. Edwarda Janiaka, który miał tuszować pedofilię. Sprawa trafiła do Watykanu

Prymas abp Wojciech Polak poinformował w Interii, że prowadzone przez polski Kościół postępowanie w sprawie biskupa Edwarda Janiaka dobiegło końca. Teraz oskarżeniami kierowanymi wobec duchownego zajmuje się Watykan.

- O ile mi wiadomo, postępowanie prowadzone w Polsce zostało już zakończone, a sprawa przekazana do Stolicy Apostolskiej. Czekamy na jej decyzje - powiedział w rozmowie z Interią Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Postępowanie ws. bp. Janiaka zakończone. Sprawą zajmie się Watykan

W czerwcu papież Franciszek zdecydował o odsunięciu od posługi biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w związku z zaistnieniem poważnych przeszkód uniemożliwiających sprawowanie przez niego urzędu. Ojciec Święty postanowił, że obowiązki Janiaka będzie wykonywał metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś. O biskupie Janiaku zrobiło się głośno po premierze filmu "Zabawa w chowanego".

Zobacz wideo Terlikowski o możliwej karze dla bpa Janiaka

Z dokumentu braci Sekielskich wynika, że duchowny miał tuszować czyny pedofilskie. Po premierze tego filmu delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym podkreślał, że "nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności". Z polecenia kongregacji ds. biskupów dochodzenie w sprawie Janiaka przeprowadził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

Jak podaje Interia, w toku postępowania nie przesłuchano Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków. Bracia byli głównymi bohaterami w filmie Sekielskich, to ich w przeszłości wykorzystywał seksualnie ks. Arkadiusz H. Przestępstwa miał ukrywać Janiak.

Więcej o: