Warszawa w żółtej strefie. Waldemar Kraska potwierdza obostrzenia

Wiceminister zdrowia potwierdził w wywiadzie w czwartek, że Warszawa trafi na listę miast i powiatów, które znajdą się w żółtej strefie. Nowa lista zacznie obowiązywać od soboty 10 października.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na antenie polityk mówił o tym, że w aglomeracjach miejskich nie da się uniknąć częstych kontaktów międzyludzkich. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad tym, by w dużych miastach obostrzenia wchodziły wcześniej. 

Warszawa od soboty w żółtej strefie

- Warszawa będzie od soboty w żółtej strefie (...). Od soboty dodatkowo wchodzą nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych. One dotyczą głównie noszenia maseczek nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale także otwartych - powiedział Waldemar Kraska. Wiceminister tym samym potwierdził wczorajsze słowa rzecznika resortu zdrowia, który mówił, że Warszawa na 99 proc. zostanie włączona do żółtej strefy. Od soboty mieszkańcy strefy żółtej i czerwonej mają obowiązek zasłaniać usta i nos w miejscach publicznych zarówno na terenach zamkniętych, jak i otwartych. W strefie czerwonej dodatkowo po godzinie 22 zamykane będą lokale gastronomiczne.

Waldemar Kraska zapytany został także o ewentualne restrykcje wprowadzone na Wszystkich Świętych. - Apelujemy, żeby nie gromadzić się na cmentarzach w dużych grupach, nie uczestniczyć w dużych spotkaniach. Nie przewidujemy zamknięcia cmentarzy, ale obowiązkowe będzie tam noszenie maseczek - odpowiedział. 

Waldemar Kraska: Pandemia koronawirusa jest pod kontrolą

Polityk dodał, że wczorajsza rekordowa liczba zakażeń jest odzwierciedleniem rekordowej liczby testów na koronawirusa (44 tysiące). Według wiceministra zdrowia szpitale i laboratoria są w stanie wytrzymać takie obciążenie diagnostyczne. Jak wcześniej zapewniał w Polsce są siły na wykonywanie nawet 60 tys. testów dziennie. Waldemar Kraska uważa również, że pandemia koronawirusa jest pod kontrolą.

Zapowiedział też, że około godziny 12 w czwartek przedstawione zostaną kolejne modyfikacje jesiennej strategii walki z COVID-19. Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi ostateczną listę 16 szpitali, które będą placówkami koordynacyjnymi. Każdy ze szpitali odpowiadać będzie za organizację leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem na terenie danego województwa.

Zobacz wideo Prof. Maria Gańczak: Testowanie osób tylko pełoobjawowych nie jest dobre, jeśli chcemy kontrolować epidemię
Więcej o: