Łódź: "Stop rozdzielaniu matki od dziecka". Szpital spełnia postulaty protestujących rodziców

Sytuacja rodziców w Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi była dramatyczna. Przez wiele tygodni nie mogli oni odwiedzać swoich dzieci. Po głośnych protestach szpital zwiększył liczbę miejsc w hotelu przyszpitalnym.

Protest rodziców dzieci przebywających w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przyniósł oczekiwane rezultaty. Rodzice, którzy mieli utrudnione odwiedziny swoich nowo narodzonych dzieci w szpitalu będą mogli robić to na nowych warunkach. Wcześniej wielu rodziców mówiło o utrudnionym kontakcie oraz braku bieżących informacji o stanie zdrowia dzieci. Matki zwracały uwagę na małą empatię personelu i władz szpitala, którzy na wiele miesięcy rozdzielili rodziny.

Po piątkowych protestach dyrekcja szpitala ugięła się i postanowiła wdrożyć zgłaszane postulaty.

Na stronie placówki czytamy:

Informujemy, że od dnia 6 października oddajemy do dyspozycji rodziców 25 dodatkowych miejsc hotelowych w Internacie na terenie głównego budynku Instytutu. Będą z nich mogli korzystać opiekunowie pacjentów hospitalizowanych w klinikach neonatologicznych (Klinika Neonatologii i Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt). Rodzic musi posiadać aktualny (tj. wykonany w ciągu 72 godzin) wynik testu na koronawirusa, natomiast matki przebywające w szpitalu, które chcą pozostać z dzieckiem, nie muszą wykonywać testów; po wypisie z klinik położniczych, mogą bezpośrednio przeprowadzić się do wskazanych im pomieszczeń. Świadczenia będzie dostępne na podobnych zasadach jak w Hotelu Matek.

Wspomniany test jest niezbędny do tego żeby odwiedzić dziecko. Skierowanie na test wydaje lekarz z Kliniki i wskazuje czas przeprowadzenia badania. Przeprowadzenie testu jest bezpłatne.

Wcześniej wejścia rodziców były dozwolone w trzech przypadkach. Matki miały łatwiejszy dostęp do odwiedzin niż ojcowie.

Wejścia rodziców do klinik neonatologii były do tej pory możliwe w trzech przypadkach: to po pierwsze matki, które po porodzie przebywają na terenie szpitala i te, które przebywają w hotelu dla matek. Drugi przypadek to taki, kiedy dochodzi do nagłego pogorszenia stanu dziecka i trzeci, kiedy dziecko jest przygotowywane do wypisu po długiej hospitalizacji, wtedy zapraszamy rodziców, żeby ich wdrożyć do opieki nad dzieckiem, żeby pokazać jak pewne procedury medyczne można wykonywać.

- mówił rzecznik placówki ICZMP w Łodzi dla RMF FM.

Zobacz wideo Prezydent Wrocławia o sytuacji w szpitalach
Więcej o: