29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowano na 10 stycznia 2021 roku. Głównym celem nadchodzącego wydarzenia jest laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy u dzieci.
Już 5 października rozpoczął się proces rejestracji sztabów, które następnie będą mogły koordynować prowadzone przez wolontariuszy zbiórki. W ciągu zaledwie dwóch dni zgłosiło się aż 231 zespołów.
Fundacja od wielu lat zajmuje się przeprowadzaniem przesiewowych badań słuchu u noworodków. Do tej pory przeszło je ponad sześć milionów dzieci, zaś za pieniądze zebrane podczas najbliższego finału planowany jest zakup wysokospecjalistycznego sprzętu laryngologicznego, otolaryngologicznego i do diagnostyki głowy.
- Pokazujemy, że pieniądze społeczne w naszych rękach są skrupulatnie wydawane i rozliczane - powiedział podczas konferencji prasowej Jurek Owsiak.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, 29. finał WOŚP będzie się odbywał zgodnie z reżimem sanitarnym. Fundacja planuje zorganizować dwudniowy piknik w dniach 9 i 10 stycznia, a także finałowe studio w Warszawie. - Nasze tegoroczne hasło to "Gramy z radością". Nam też potrzeba wiary, że będzie dobrze, bo sytuacja z pandemią jest coraz trudniejsza - dodał Owsiak.
Podczas poprzedniej akcji, której celem była dziecięca medycyna zabiegowa zebrano ponad 186 milionów złotych. W zbiórce wzięło udział 120 tys. wolontariuszy, natomiast w internetowych aukcjach, z których środki zasiliły konto finału - 210 tys. osób.
Poza doposażeniem szpitali dziecięcych, Orkiestra wspomogła także pacjentów walczących z COVID-19. Wydano blisko 50 milionów złotych na zakup między innymi 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory i ponad 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych.
Łącznie ze środków Orkiestry pomoc napłynęła do 360 szpitali, 416 Domów Pomocy Społecznej i domów seniora, 56 zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także 23 hospicjów.