WOŚP zapowiada 29. finał. Celem zbiórki będzie laryngologia dziecięca

Podczas najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierane pieniądze na laryngologię dziecięcą. Organizator akcji, Jurek Owsiak powiedział, że celem będzie "zadbanie o słuch najmłodszych".

29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowano na 10 stycznia 2021 roku. Głównym celem nadchodzącego wydarzenia jest laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy u dzieci.

29. finał WOŚP. Akcja będzie zorganizowana w reżimie sanitarnym

Już 5 października rozpoczął się proces rejestracji sztabów, które następnie będą mogły koordynować prowadzone przez wolontariuszy zbiórki. W ciągu zaledwie dwóch dni zgłosiło się aż 231 zespołów.

Fundacja od wielu lat zajmuje się przeprowadzaniem przesiewowych badań słuchu u noworodków. Do tej pory przeszło je ponad sześć milionów dzieci, zaś za pieniądze zebrane podczas najbliższego finału planowany jest zakup wysokospecjalistycznego sprzętu laryngologicznego, otolaryngologicznego i do diagnostyki głowy.

- Pokazujemy, że pieniądze społeczne w naszych rękach są skrupulatnie wydawane i rozliczane - powiedział podczas konferencji prasowej Jurek Owsiak.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, 29. finał WOŚP będzie się odbywał zgodnie z reżimem sanitarnym. Fundacja planuje zorganizować dwudniowy piknik w dniach 9 i 10 stycznia, a także finałowe studio w Warszawie. - Nasze tegoroczne hasło to "Gramy z radością". Nam też potrzeba wiary, że będzie dobrze, bo sytuacja z pandemią jest coraz trudniejsza - dodał Owsiak.

WOŚP pomaga w trakcie pandemii

Podczas poprzedniej akcji, której celem była dziecięca medycyna zabiegowa zebrano ponad 186 milionów złotych. W zbiórce wzięło udział 120 tys. wolontariuszy, natomiast w internetowych aukcjach, z których środki zasiliły konto finału - 210 tys. osób.

Poza doposażeniem szpitali dziecięcych, Orkiestra wspomogła także pacjentów walczących z COVID-19. Wydano blisko 50 milionów złotych na zakup między innymi 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory i ponad 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych.

Łącznie ze środków Orkiestry pomoc napłynęła do 360 szpitali, 416 Domów Pomocy Społecznej i domów seniora, 56 zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także 23 hospicjów.

Zobacz wideo Olek korzystał ze sprzętu WOŚP. Teraz sam zbiera pieniądze
Więcej o: