Koronawirus w akademikach. Studenci w Krakowie objęci kwarantanną

Rok akademicki zaczął się dopiero tydzień temu ale już odnotowano pierwsze zachorwania na uczelniach. W większości placówek obowiązuje mieszany system kształcenia, ale Domy Studenta dalej funkcjonują.

Studenci wrócili są jużna pierwsze zajęcia w semestrze zimowym. Większość z nich ten czas spędzi przez komputerem w domu lub w akademiku. Jednak zamieszkanie w akademiku nie jest tak proste, jak kiedyś. Uczelnie ze względów bezpieczeństwa ograniczają liczbę miejsc i osób przebywających w budynkach ale i tak dochodzi do zakażeń.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w tym roku akademickim. Zarażony jest student z Indii, który mieszkał w akademiku przy ul. Bydgoskiej.

Do dziś mamy jeden przypadek zachorowania na COVID-19. To student z zagranicy. Został przewieziony specjalistycznym transportem do szpitala i odizolowany od innych studentów. Osoby, które miały z nim kontakt przebywają na kwarantannie w swoich pokojach.

- powiedział nam Adam Koprowski z Biura Prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobna sytuacja ma miejsce na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, gdzie zachorował jeden ze studentów. Zarażony przebywa w izolatorium na terenie akademika.

W miasteczku AGH w Krakowie mamy 6 osób chorych. Te osoby przebywają w izolowanych pokojach. Stan tych osób jest dobry. Pomagają im osoby z akademików. Od marca tego roku na teren akademika nie mogą wejść osoby niezakwaterowane. Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem, który monitoruje sytuację.

- mówiła Anna Żmuda-Muszyńska, Rzeczniczka Prasowa AGH.

Z kolei na Uniwersytecie Warszawskim studenci są kwaterowani pojedynczo w pokojach i muszą przestrzegać restrykcji sanitarnych. Jednak studenci informowali, że aby się zakwaterować trzeba stać wraz z innymi w długich kolejkach.

Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi po wyjeździe integracyjnym 130 studentów trafiło na kwarantannę. Po powrocie z wyjazdu uczestnicy dowiedzieli się, że dwie osoby są zarażone koronawirusem. 

Także Dom Studenta Hvezda w Pradze objęty kwarantanną ze względu na dużą liczbę zakażonych studentów oraz niezachowywanie środków ostrożności.

Więcej o: