Sondaż CBOS. Tylko połowa Polaków ma dobre zdanie o Kościele katolickim

Centrum Badań Opinii Społecznej opublikowało sondaż dotyczący zaufania Polaków do instytucji publicznych. Obywatele oceniali pracę Sejmu, Senatu czy prezydenta, ale także Kościoła katolickiego. Ich zdanie na temat duchownych nie jest optymistyczne.

W cytowanym przez WP badaniu CBOS wyszło, że instytucje kościelne cieszą się coraz mniejszym poparciem, zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi sondażami. - Wyniki są one obecnie jednymi z najgorszych w ostatnim ćwierćwieczu - czytamy w oświadczeniu.

Badanie CBOS. Poparcie wobec kościoła wyrażają starsze osoby. Młodsi i bardziej wykształceni są przeciwko

Niespełna połowa badanych (49 proc.) pozytywnie wypowiedziała się na temat Kościoła katolickiego, co jest spadkiem o 8 punktów proc. względem poprzedniego badania. Negatywne zdanie na ten temat ma 41 proc. pytanych osób, co z kolei oznacza wzrost o 9 punktów proc. CBOS zwrócił uwagę na "zbliżony rozkład ocen odnotowanych w maju ubiegłego roku". Wówczas wyemitowany został film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele.

Biorąc pod uwagę dane na temat osób badanych, najbardziej zadowolone z działalności Kościoła są osoby praktykujące, deklarujące się jako wyborcy PiS, zaliczające się do najstarszej grupy wiekowej i posiadające podstawowe wykształcenie.

Z drugiej strony, negatywne zdanie miały zazwyczaj niepraktykujące osoby lub rzadko uczestniczące w ceremoniach kościelnych. Badani ci deklarowali się jako wyborcy KO i Lewicy, są w średnim wieku, mają lepsze wykształcenie i mieszkają w dużych miastach.

W sondażu CBOS wzięło udział ponad 1100 osób

Badanie przeprowadzone przez Centrum Badań Opinii Społecznej odbyło się w formie mixed-mode na reprezentatywnej próbie imiennej pełnoletnich mieszkańców Polski. Badani zostali wybrany na podstawie losowania z rejestru numerów PESEL.

Sondaż odbył się w dniach od 7 do 17 września 2020 roku. Udział w nim wzięło 1149 osób, z czego 68 proc. udzielało odpowiedzi metodą CAPI, 20,1 proc. metodą CATI, zaś 11,9 proc. - CAWI.

Zobacz wideo Marcin Horała był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (7.10)
Więcej o: