Szef polskiego MSZ: Część ambasadorów odwołanych z Mińska na konsultacje

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że część ambasadorów akredytowanych na Białorusi zostało odwołanych na konsultacje. Dyplomaci z Polski i Litwy wrócili już do swoich krajów.

W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi zażądało od Polski i Litwy ograniczenia liczby swoich dyplomatów w tym kraju. Rzecznik resortu Anatol Hłaz poinformował, że z powodu "jednoznacznie destrukcyjnej działalności Polski i Litwy" zaproponowano, by do 9 października zrównane zostały składy misji na Białorusi z misjami białoruskimi w tych krajach. Decyzja została podjęta po przyjęciu przez Unię Europejską sankcji wobec przedstawicieli białoruskich władz za fałszowanie tegorocznych wyborów prezydenckich oraz stosowanie represji wobec protestujących.

MSZ odwołuje na konsultacje niektórych polskich dyplomatów z ambasady na Białorusi

W niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell uznał, że żądania MSZ Białorusi się nieuzasadnione i "godne ubolewania". Wczoraj wieczorem na Twitterze szefa polskiej dyplomacji pojawiło się oświadczenie w tej sprawie. "W porozumieniu z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych (European External Action Service - EEAS) i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych w Republice Białorusi" - napisał Zbigniew Rau.

Dalej minister dziękuje partnerom z Unii Europejskiej za solidarność wyrażoną z Polską i Litwą. Polityk podkreśla, że wsparcie dla Białorusinów w ich dążeniu do demokratyzacji kraju cały czas pozostaną priorytetowe. "Potrzebujemy kanałów komunikacji oraz możliwości działania na rzecz suwerennej i demokratycznej Republiki Białorusi. Wszelkie próby napiętnowania jakiegokolwiek p. cz. UE spotkają się z jednoznaczną, solidarną odpowiedzią" - napisał dalej w oświadczeniu.

Zobacz wideo Starcia na Białorusi po sekretnym zaprzysiężeniu Łukaszenki

Jeszcze w piątek Zbigniew Rau zapewniał, że Polska i Litwa nie zamierzają wzywać swoich dyplomatów na konsultacje. Litwa zdecydowała się jednak "czasowo odwołać ambasadorów w celu zmniejszenia napięć i utrzymania przedstawicielstwa dyplomatycznego" na Białorusi. W komunikacie zaznaczono, że Litwa koordynuje swoje działania w porozumieniu z Polską i Unią Europejską.

Więcej o: