Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia dla powiatów w pięciu województwach

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Z ich przewidywań wynika, że w niektórych miejscach może spaść ok. 30 litrów wody na metr kwadratowy.

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w powiatach znajdujących się na terenie pięciu województw. Alerty te będą ważne według poniższego schematu:

  • województwo mazowieckie -  w godzinach 14-22
  • województw lubelskie - w godzinach 14-22
  • województwo świętokrzyskie (poza powiatem kazimierskim) - w godzinach 12-20
  • województwo podkarpackie (poza powiatami: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim, jasielskim, strzyżowskim, dębickim i brzozowskim) - w godzinach 12-20
  • województwo małopolskie (w powiecie dąbrowskim) - w godzinach 12-20.

Meteorolodzy z IMGW prognozują, że burzom będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru osiągające prędkość do 90 km/h. Grad będzie występować lokalnie.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

IMGW: Burze z gradem mogą wystąpić także na północy kraju

Z przewidywań synoptyków, że burze z gradem mogą wystąpić także w innych częściach kraju. Planuje się wydanie alertów pogodowych dla województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim będą obowiązywać także ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Więcej o: