ABW zatrzymało na terenie Polski ekstremistę z Niemiec. Zabezpieczono 1,2 kg trotylu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Niemiec Jurgena K. który jest podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze terrorystycznym, która działa na terenie Polski i innych krajów. Mężczyzna trafił do aresztu.

Informację o zatrzymaniu obywatela Niemiec opublikował na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Z informacji prasowej wynika, że ABW ustaliła, iż przebywający na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Jurgen K. może posiadać broń oraz materiały wybuchowe. Ustalenia te się potwierdziły. W trakcie przeszukania miejsca pracy oraz zamieszkania zatrzymanego znaleziono materiały wybuchowe w postaci trotylu lanego oraz prasowanego o łącznej wadze 1,2 kg, amunicję do broni palnej bojowej i sygnałowej, zapalnik, granat łzawiący oraz elektroniczne nośniki danych. ABW ustaliła także, że Jurgen K. prezentował radykalne poglądy antysystemowe i popierał skrajne organizacje prawicowe w mediach społecznościowych.

Jurgen K. został tymczasowo aresztowany. Śledztwo ma charakter rozwojowy

"Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych oraz amunicji. Po przesłuchaniu mężczyzny prokurator skierował do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował zaproponowany środek zapobiegawczy" - informują służby specjalne

W czynnościach związanych ze sprawą Jurgena K.brały udział oddział antyterrorystyczny, zespół pirotechniczno-minerski, a także mobilne laboratorium Biura Badań Kryminalistycznych ABW. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Służby nie wykluczają, że w sprawie tej zatrzymane zostaną kolejne osoby. Śledztwo ma charakter rozwojowy. 

Zobacz wideo Wbrew przekazom terroryzm nie ma koloru skóry
Więcej o: