Prognoza pogody na październik 2020. IMGW: W weekend temperatura nawet do 25 stopni

Długoterminowa prognoza pogody na październik. Synoptycy prognozują, że po pierwszych, pochmurnych i deszczowych dniach nowego miesiąca, do Polski znów zawita letnia atmosfera. Pierwszy weekend października zaskoczy wszystkich pogodną i ciepłą aurą. Jak będzie wyglądać reszta miesiąca? Czy dobra pogoda utrzyma się do listopada?

Październik rozpocznie się od typowo jesiennych dni. IMGW prognozuje, że w całym kraju zapanuje pochmurna atmosfera z opadami deszczu. W czwartek i piątek, temperatura wyniesie od 11 stopni Celsjusza na południu kraju do 18 stopni na północy.

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Pogoda na październik. W weekend nawet do 25 stopni Celsjusza

W pierwszych dniach października szczególną uwagę na prognozy pogody powinny zwrócić osoby, które wybierają się w góry. Synoptycy prognozują, że w Tatrach pojawią się intensywne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 60 kilometrów na godzinę.

Pierwszy weekend października zaskoczy wyjątkowo ciepłą pogodą. Całą Polskę czeka stopniowe ocieplenie. Wszystko za sprawą niżu znad zachodniej Europy, który przyniesie ze sobą ciepłe powietrze zwrotnikowe. W niektórych miejscach Polski temperatura może wzrosnąć nawet do 25 stopni Celsjusza. W niedzielę 4 października, mieszkańcy południowej Polski mogą liczyć nie tylko na wysoką temperaturę, ale również na bezchmurne niebo.

Jaka pogoda na październik 2020? Niewielkie opady oraz temperatura "powyżej normy"

Prognozy IMGW wskazują, że w pozostałej części miesiąca, temperatura w całym kraju będzie się mieścić w kategoriach "w normie" oraz "powyżej normy". Na ciepłe powietrze mogą liczyć mieszkańcy takich miast jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Białystok oraz Olsztyn.

Jednak najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia miesięcznej temperatury powyżej normy prognozuje się dla województwa pomorskiego, w szczególności w rejonie wokół Koszalina, w rejonie wokół Gorzowa Wielkopolskiego oraz na granicy województwa mazowieckiego z kujawsko-pomorskim.

Jesień przyzwyczaiła nas do licznych opadów deszczu. Jak jednak wynika z modelu statystycznego IMGW-Bayes, opady w październiku wystąpią na poziomie "poniżej normy". Na wyjątkowo niskie opady mogą liczyć mieszkańcy Polski w pasie ciągnącym się od Warszawy przez Lublin i Rzeszów do Krakowa i Zakopanego oraz w pasie Olsztyn-Bydgoszcz-Toruń-Poznań-Wrocław-Opole.

Więcej o: