Kalisz. Razili prądem w okolice genitaliów, polewali wodą, kopali. Sąd podtrzymał kary dla policjantów

Pięciu funkcjonariuszy z Siedlec znęcało się nad zatrzymanymi mężczyznami, którzy mieli się dopuścić napadu na jubilera. Sąd Okręgowy w Kaliszu podtrzymał wobec policjantów karę więzienia.

Sąd rozpatrzył apelację wobec pięciu policjantów - Wiesława P., Grzegorza R., Adama Ch., Grzegorza P. i Jarosława K. W lutym 2018 roku zostali skazani za to, że w 2012 roku w komendzie w Siedlcach bili trzech zatrzymanych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, chcąc w ten sposób wymusić od nich zeznania.

Kalisz. Zmieniono okres zakazu wykonywania zawodu wobec policjantów

Zatrzymani byli podejrzani o kradzież biżuterii ze sklepu jubilerskiego w Siedlcach. W wyniku przesłuchania przyznali się do stawianych im zarzutów i wyszli na wolność. Kilka dni później jeden z nich, 19-letni chłopak, popełnił samobójstwo, a jego dwaj koledzy i rodzice zmarłego oskarżyli policjantów o stosowanie psychicznego i fizycznego znęcania się w trakcie przesłuchania.

Jak się potem okazało, funkcjonariusze razili zatrzymanych prądem w okolice genitaliów, polewali ich wodą, kopali, bili pałką i zaklejali usta.

Po półtorarocznym okresie rozpatrywania sprawy Sąd Okręgowy w Kaliszu podtrzymał wyroki wobec wszystkich funkcjonariuszy - podaje TVN24. Zmieniona została jedynie kwalifikacja czynu, zaś trzem z nich zwiększono okres zakazu wykonywania zawodu. W praktyce jednak żaden z policjantów nie wróci już do wykonywania zawodu - zgodnie z ustawą o policji, funkcjonariusz nie może być skazany za przestępstwo.

Kalisz. Rodzice 19-latka zadowoleni z wyroku

W lutym 2018 roku funkcjonariusze zostali uznani za winnych i skazano ich na kary od roku do dwóch lat i dwóch miesięcy więzienia. Jeden z policjantów usłyszał wyrok w zawieszeniu. Wszystkie wyroki są prawomocne.

Rodzice 19-latka, który popełnił samobójstwo tydzień po zatrzymaniu, nie kryli zadowolenia z zakończenia procesu. - Spokoju to nigdy nie będziemy mieć, ani satysfakcji czy zadowolenia. Daje to jedynie poczucie sprawiedliwości. Cieszę się, że wyrok został podtrzymany - mówiła matka chłopaka.

Podobnego zdania był ojciec 19-latka, który również wyczekiwał wydania wyroku w sprawie policjantów. - To orzeczenie sądu jest dla nas w jakiejś dużej części sprawiedliwe - dodał.

Zobacz wideo 31-latek miał 0,2 promila w organizmie. Mógł odpowiadać za wykroczenie, ale zamiast tego postanowił uciekać przed policją
Więcej o: