500 zł mandatu za śmieci. Straż miejska może ukarać nas za wrzucanie odpadów do złego pojemnika

Straż miejska zyskała nowe uprawnienia, dzięki którym będzie mogła zajrzeć nam do śmietników i ukarać mandatem. Dzięki nowym przepisom służby będą mogły skuteczniej walczyć z nieprawidłowościami przy segregowaniu śmieci.

Segregujemy śmieci, jednak nie wszyscy robimy to prawidłowo. Przez lekceważenie przepisów i lenistwo możemy teraz zostać ukarani przez strażników miejskich wysokim mandatem. Nowelizację przepisów uchwalono właśnie po sygnałach od stróżów porządku, którzy zauważyli, że wielu właścicieli domów i mieszkań coraz częściej nie przestrzega złożonej deklaracji śmieciowej. Nowe, pokontrolne kompetencje wprowadziło rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 4 sierpnia 2020 r. Rozporządzenie weszło w życie 4 września.

"Rzeczpospolita" podaje, że według nowych przepisów mandat w wysokości do 500 zł grozi osobie, która nie złożyła deklaracji pozwalającej ustalić wysokość opłaty za wywóz śmieci, podała w niej fałszywe informacje lub nie przestrzega składowania odpadów w kompostowniku, jeśli tak zadeklarowała. 

Jak powiedział nam rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Warszawie:

Wcześniej takie kontrole były przeprowadzane, ale można było wystawić jedynie upomnienie. Groźba mandatu może skłonić mieszkańców do przestrzegania segregacji. Zdarza się, że strażnik zagląda w śmietniki i sprawdza dokumenty, czyli deklarację śmieciową. Sprawdzane są domy i spółdzielnie mieszkaniowe. Mandatem w przypadku spółdzielni zostaje ukarana osoba zarządzająca danym terenem.

Toniemy w śmieciach

Służby miejskie zwracają uwagę na fakt, że najprościej zweryfikować mieszkańców domów jednorodzinnych. W przypadku dużych osiedli trudniej będzie sprawdzić, kto wrzucił odpady do wspólnego kontenera. 

Według GUS w 2019 roku Polacy wytworzyli 12 752,8 tys. ton śmieci. Zaledwie 25 proc. wszystkich odpadów zostało poddanych recyklingowi. Według zaleceń Ministerstwa Środowiska gminy powinny przestrzegać Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów. Najczęściej śmieci wrzucamy do pięciu pojemników oznaczonych według koloru: niebieski - papier, zielony - szkło, żółty - plastik i tworzywa sztuczne, brązowy - bioodpady, czarny - odpady zmieszane.

W Warszawie od 1 września br. strażnicy miejscy wykonali blisko 130 kontroli posesji pod kątem gospodarowania odpadami. W wyniku tych kontroli na właścicieli posesji funkcjonariusze nałożyli ogółem 50 mandatów karnych, w tym - 9 mandatów karnych w związku z nowymi uprawnieniami.

Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet 4 razy więcej
Więcej o: