Dyrektor Muzeum Auschwitz wstawia się za skazanym w Nigerii 13-latkiem. Chce odbyć część kary

Doktor Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, wystosował list do prezydenta Nigerii Muhhamadu Buhariego z apelem o uniewinnienie 13-letniego Omara Farouqa. Chłopiec został skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. Cywiński zapowiedział, że wspólnie z grupą ochotników może odbyć karę za 13-latka.

W liście do nigeryjskiego prezydenta doktor Piotr Cywiński podkreśla, że jako dyrektor muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - miejsca, w którym eksterminacji podlegały także dzieci, nie może pozostać obojętnym na tak "gorszący" wyrok. Jego zdaniem 13-letni Omar Farouq ze względu na swój wiek nie może być sądzony jako osoba w pełni odpowiedzialna i świadoma swoich czynów. Piotr Cywiński zaznacza, że 10 lat więzienia odbierze chłopcu młodość i wystawi go na traumę, przemoc słowną i fizyczną, a także uniemożliwi dalszą naukę i rozwój.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau pisze list do prezydenta Nigerii

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zwrócił się również do nigeryjskiego przywódcy z prośbą - jeśli uniewinnienie 13-letniego Omara Farouqa okaże się niemożliwe - o umieszczenie w nigeryjskim więzieniu zamiast skazanego dziecka 120 ochotników. Po jednym na miesiąc wyroku, w tym samego autora listu. "Ostatecznie cena za przestępstwo dziecka będzie taka sama, a my wszyscy unikniemy najgorszego" - czytamy w liście.

Zobacz wideo Afryka tonie w plastiku, a w przetwórniach go brakuje

Doktor Piotr Cywiński zadeklarował również, że jeśli dziecku uda się uniknąć zasądzonej kary, postara się finansowo wesprzeć jego dalszą edukację. "W ten sposób zamiast zniszczonego młodego mężczyzny Nigeria zyska świadomego i wykształconego obywatela" - podkreśla dyrektor oświęcimskiego muzeum. Doktor Piotr Cywiński poprosił prezydenta Nigerii o przychylenie się do prośby oraz wyraził nadzieję, że Muhhamadu Buhari również uzna, że prawa człowieka zaczynają się od praw dzieci, a cała sprawa zostanie rozwiązana w zgodzie ze standardami dwudziestego pierwszego wieku.

Nigeria. Sąd skazał 13-latka za obrazę Allaha na 10 lat więzienia

Wyrok w sprawie 13-latka, który miał w wulgarny sposób obrazić samego Allaha, zapadł 10 sierpnia. Zgodnie z prawem szariatu - panującym w stanach północnej Nigerii - chłopiec był sądzony jako osoba dorosła, ponieważ osiągnął już dojrzałość płciową. Jak przekazał mediom nigeryjski prawnik specjalizujący się w ochronie praw człowieka Kola Alapinni, który złożył apelacje od wyroku w imieniu skazanego, decyzja sądu jest niezgodna z Afrykańską Kartą Praw i Dobra Dziecka oraz konstytucją Federalnej Republiki Nigerii. Alapinni dodaje, że władze stanu Kano nie pozwoliły mu na spotkanie ze skazanym 13-latkiem. Powiedział również, że matka chłopca była zmuszona do ucieczki przed linczem, gdy rozwścieczony tłum na wieść o wyroku otoczył jej dom.

W środę stanowisko w sprawie Omara Farouqa zajął UNICEF. Przedstawiciel agencji w Nigerii Peter Hawkins powiedział, że wyrok 10 lat więzienia połączonego z pracą fizyczną stoi w sprzeczności z podstawowymi prawami dziecka, które Nigeria zaakceptowała. Jak dodał, sprawa pokazuje potrzebę ściślejszej ochrony praw dzieci w stanie Kano i całej Nigerii i muszą za nią pójść również decyzje prawne.

Więcej o: