Ksiądz z zarzutami dotyczącymi pedofilii. Do momentu zatrzymania był zatrudniony w szkole podstawowej

Aż do dnia zatrzymania na zlecenie prokuratury ksiądz z Ostrowca Świętokrzyskiego był zatrudniony w jednej z tamtejszych szkół podstawowych. 58-letni duchowny usłyszał zarzuty wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej oraz nakłaniania groźbą do złożenia fałszywych zeznań.

W ubiegłym tygodniu na trzy miesiące aresztowano księdza z Ostrowca Świętokrzyskiego, któremu zarzuca się popełnienie czynów pedofilskich. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

58-letniemu proboszczowi postawiono m.in. zarzuty wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej. Do przestępstwa miało dojść w latach 2005-2006, kiedy pełnił posługę kapłańską w parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.

W piątek portal Nowiny24.pl opisał dodatkowy wątek sprawy. Okazało się, że ksiądz, wobec którego toczy się śledztwo, jeszcze na krótko przed aresztowaniem mógł uczyć dzieci w szkole.

Do momentu zatrzymania był zatrudniony w szkole

Jak podaje portal, ksiądz został zatrzymany 15 września. Dwa dni później usłyszał zarzuty nie tylko dotyczące wykorzystania seksualnego osoby poniżej 15 roku życia, ale też nakłaniania świadka do złożenia fałszywych zeznań. 

Postępowanie toczyło się jednak o wiele dłużej, bo ponad rok. Wszczęto je w czerwcu ubiegłego roku po złożeniu zawiadomienia do prokuratury. Śledczy zapewniają, że w ramach postępowania ściśle współpracowali z Sandomierską Kurią Diecezjalną. Śledztwo miało zostać umorzone pod koniec roku i wznowione w roku 2020 po pojawieniu się nowych dowodów. 

Tymczasem aż do momentu zatrzymania, czyli 15 września, ksiądz pracował w jednej ze szkół podstawowych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie wiadomo, do kiedy dokładnie prowadził zajęcia - wg. ustaleń portalu "w ostatnim czasie przebywał głównie na zwolnieniu lekarskim". Ksiądz nie został zatrzymany, gdyż nie było innych zgłoszeń wobec niego, a jego domniemana ofiara zaprzeczyła. 

Kuria zapewnia o współpracy

W reakcji na aresztowanie proboszcza kuria sandomierska wydała oświadczenie"

W związku z tymczasowym aresztowaniem ks. Józefa G., któremu postawiono m.in. zarzuty wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej, wyrażamy nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy. Zapewniamy o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą.
Przepraszając za zło pedofilii Pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła, jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny.
Więcej o: