Niebezpieczna końcówka tygodnia. IMGW prognozuje burze i silny wiatr. Są alerty pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że ostatnie dni tego tygodnia będą burzowe i wietrzne. Synoptycy przewidują, że w tym okresie będą wydawać ostrzeżenia dla wszystkich regionów Polski.

Z mapy zagrożeń pogodowych na stronie internetowej meteo.imgw.pl wynika, że w ciągu kolejnych trzech dni w każdym województwie będzie obowiązywać co najmniej jedno ostrzeżenie meteorologiczne. Synoptycy prognozują burze, intensywne opady deszczu, grad i silny wiatr według poniższego schematu.

Ostrzeżenia pogodowe na piątek 25 września:

  • alert pogodowy I stopnia przed burzami - w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim
  • alert pogodowy I stopnia przed silnym deszczem z burzami w województwach zachodniopomorskim, śląskim i małopolskim
  • alert pogodowy I stopnia przed intensywnymi opadami deszczu - w województwach dolnośląskim i opolskim
  • alert pogodowy I stopnia przed burzami z gradem - w województwie łódzkim
  • alert pogodowy I stopnia przed silnym wiatrem - w województwach małopolskim i podkarpackim.

Ostrzeżenia pogodowe na sobotę 26 września:

  • alert pogodowy I stopnia przed intensywnymi opadami deszczu - dla województw wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego
  • alert pogodowy I stopnia przed burzami - dla województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i lubelskiego
  • alert pogodowy I stopnia przed silnymi opadami deszczu z burzami - dla województwa zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenia pogodowe na niedzielę 27 września:

  • alert pogodowy I stopnia przed silnym wiatrem - w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim
  • alert pogodowy I stopnia przed intensywnymi opadami deszczu - w województwach wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Synoptycy prognozują burze. IMGW: Polska jest pod wpływem niżu

IMGW wyjaśnia, że piątkowe burze rozwijać się będą w pasie od Pomorza przez Kujawy po Śląsk i Opolszczyznę. W ich trakcie wiatr może wiać z prędkością do 80 km/h, a skumulowane sumy opadów mogą przekroczyć lokalnie 25-30 mm. Piątkowa pogoda związana jest z niżem, który przemieszcza się z południa na północ przez zachodnią cześć kraju.

"Na zachodzie oraz częściowo w centrum zaznaczy się strefa chłodnego frontu atmosferycznego oraz położona na wschód od niego linia zbieżności. Wschodnia i centralna część kraju pozostanie w ciepłej masie powietrza, nad zachodnie województwa napłynie chłodne powietrze polarne morskie" - czytamy w komunikacie IMGW.