Niedziele handlowe 2020. Czy sklepy będą otwarte 27 września?

Czy 27 września to niedziela handlowa? Czy będzie można zrobić zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych? Decyduje o tym ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Podpowiadamy, które sklepy będą czynne.

27 września nie jest niedzielą handlową. Nie będzie możliwości zrobienia zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych niezależnie od miejsca ich położenia. Nie ma więc sensu planowanie wizyty w Auchanie, Lidlu lub Stokrotce. Zakaz obejmuje również punkty sprzedaży zlokalizowane w galeriach handlowych.

Prawne uregulowanie zakazu handlu w niedzielę uwzględnia jednak odstępstwa od reguły. Dzięki nim będziemy mogli zrobić zakupy w punktach usługowych, które spełniają określone kryteria. Będą więc czynne te spośród sklepów osiedlowych, gdzie do obsługi klientów zabiorą się sami właściciele. Otwarte mogą być także sklepiki znajdująca się na terenie dworców, co z pewnością stanowi ułatwienie dla osób podróżujących. Dodatkowo zrobimy zakupy w punktach pocztowych i na stacjach benzynowych

Niedziele handlowe 2020. Kiedy czeka nas najbliższa niedziela z otwartymi sklepami?

Zgodnie z prawem w 2020 roku wyznaczono siedem niedziel handlowych z możliwością normalnego funkcjonowania sklepów. Mamy za sobą już pięć takich terminów. Dwa najbliższe i zarazem ostatnie przypadają w grudniu i są to dwie ostatnie niedziele przed Bożym Narodzeniem - 13 i 20 grudnia. 

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

O czym pamiętać podczas zakupów? Zasady panujące podczas pandemii

Niezależnie od tego, czy robimy zakupy w niedzielę handlową, czy też w ciągu tygodnia, jesteśmy zobowiązani do zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Ich konieczność wymusza zagrożenie epidemiologiczne, które występuje w kraju. Pomimo zniesienia dużej liczby restrykcji, wciąż musimy:

  • zasłaniać usta i nos we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych
  • poleca się również możliwie, jak najczęstszą dezynfekcję rąk
  • należy zachować dystans społeczny od innych osób unikając bezpośredniego kontaktu (np. powitań)

Zobacz też: Nowa lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Kraska skomentował rekord zakażeń

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: