Beata Szydło i Witold Waszczykowski w sprawie tęczowej iluminacji. "Profanacja polskich barw"

We wtorek 22 września na budynku Komisji Europejskiej w Brukseli wyświetlona została tęczowa iluminacja odnosząca się m.in. do "stref wolnych od LGBT" w Polsce. Wyświetlono wtedy godło Polski na tęczowym tle oraz biało-tęczową flagę. W związku z tą sytuacją interpelację do KE złożył Witold Waszczykowski.

O interpelacji złożonej przez byłego ministra spraw zagranicznych Polski poinformowała na Twitterze była premier Beata Szydło. Europosłanka podpisała się pod interpelacją do Komisji Europejskiej "w sprawie profanacji polskich barw i symboli narodowych".

Polscy eurodeputowani podpisują się pod interpelacją do KE. Pytają o "profanację godła i polskich barw narodowych"

W dokumencie dołączonym do wpisu czytamy, że interpelacja dotyczy wydarzeń z 22 września. W interpelacji napisano, że na fasadzie budynku KE w Brukseli zaprezentowano iluminację, w której wykorzystano polskie symbole narodowe. Witold Waszczykowski powołuje się w pytaniu o Konstytucję, zgodnie z którą godło i barwy Rzeczpospolitej Polski podlegają ochronie prawnej.

"Zaprezentowana iluminacja stanowi profanację polskich barw narodowych, a jej celem jest powielanie fake news na temat Polski jako kraju homofobicznego i tzw. stref wolnych od LGBT, które nie istnieją w polskim porządku prawnym" - napisano w dokumencie. Europosłowie zadają też Komisji Europejskiej pytania o to, kto zezwolił na iluminację, dlaczego "KE kontynuuje fałszywą narrację wobec Polski" i czy zamierza przeprosić za "profanację godła i polskich barw narodowych".

Tęczowe godło na biało-tęczowej fladze już wcześniej pojawiało się na Marszach Równości w Polsce. Ostatnio taka flaga pojawiła się na maszcie na placu Wolności w Bydgoszczy w 2019 roku. Jeden ze świadków zgłosił wtedy na policję możliwą profanację symboli narodowych. Prokuratura, po opinii biegłego uznała jednak, że sprawa nie ma znamion czynu zabronionego.

Zobacz wideo Uzgodnienie płci w Polsce. Bodnar: Politycy mają wyrzut sumienia