Atlas Nienawiści to strona internetowa, która prezentuję mapę województw, powiatów i gmin, w których przyjęto dyskryminujące uchwały takie jak Samorządowa Karta Praw Rodziny czy dokumenty mówiące o sprzeciwie wobec "ideologii LGBT". Aktywiści, którzy stworzyli Atlas Nienawiści, pracują także nad tym, aby na mapie pojawiły się parafie, w których zbierane są podpisy pod projektem tzw. ustawy Stop LGBT, w której znajduje się zapis o zakazie marszy równości. To jednak nie koniec ich działań.
Jeden z twórców Atlasu Nienawiści, Jakub Gawron, sprawdził, które z polskich parafii przeciwnych osobom LGBT pobierają unijne dotacje na remonty. Okazało się, że takich parafii jest osiem. Na tej niechlubnej liście znalazły się m.in. parafia na radomskich Glinicach i parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu. Kolejnym krokiem aktywisty było wysłanie skargi do Komisji Europejskiej, która zarządza unijnymi funduszami.
- W skardze zacytowałem szczegóły projektu ustawy dotyczącej zakazu marszów równości. Wskazałem, że może on łamać zasady niedyskryminacji w regionalnym programie operacyjnym, traktacie o UE, serię paragrafów z karty praw podstawowych, oraz dołączyłem linki i screeny - powiedział Jakub Gawron w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Fakt, że twórcy Atlasu Nienawiści zaznaczają na mapie homofobiczne parafie i wysłali skargę do Komisji Europejskiej, nie spodobał się działaczom Fundacji Życie i Rodzina, na której czele stoi Kaja Godek. Zapowiedzieli oni, że w ciągu najbliższych dni złożą do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez twórców Atlasu Nienawiści.
- Mamy gotowe pismo. Przeszkadzanie w wykonywaniu inicjatywy obywatelskiej, także np. poprzez szantaż, jest przestępstwem - w rozmowie z portalem korso24.pl powiedział pełnomocnik inicjatywy Stop LGBT Krzysztof Kasprzak.
Kilka dni temu media obiegła informacja, że twórcy Atlasu Nienawiści zostali nominowani do Nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski. To nagroda za wolność myśli, która przyznawana jest od 1988 roku. Jej laureatami są m.in. Nelson Mandela, a także organizacja Reporterzy bez granic.