Górnicy przyjadą protestować do Warszawy. Podali datę

W środę związkowcy udadzą się na kolejne spotkanie z przedstawicielami rządu w sprawie przyszłości branży górniczej w Polsce. Związek Zawodowy Górników zapowiedział dodatkowo, że na początku października w Warszawie zorganizowany zostanie protest w obronie branży energetycznej.

- 2 października wybieramy się do Warszawy w wielkim proteście w obronie całej branży energetycznej, bo problemy dotykają wszystkich, którzy korzystają z energii na bazie węgla, a w Polsce 70 proc. energii pochodzi z węgla - powiedział w rozmowie z Polsat News Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników.

Górnicy zapowiadają 2 października protest w Warszawie

Czerkawski dodał również, że plany odejścia od węgla powodują w branży górniczej "ogromne zaniepokojenie". - Słyszymy o planach polskiej polityki energetycznej i klimatycznej zaglądającej szybkie odejście od polityki węglowej, za szybkie - ocenił.

Przypomniał też, że jeszcze niedawno politycy ciepło wypowiadali się na temat górnictwa i teraz muszą się wytłumaczyć z tych deklaracji. ZZG zaznacza, że branża jest świadoma konieczności zmian, jakie wynikają m.in. z unijnych dyrektyw, ale według nich wprowadzenie transformacji energetycznej do 2060 roku nie będzie odpowiednie w Polsce, która nie przeszła restrukturyzacji polityki klimatycznej.

Zobacz wideo Górnicy protestują pod ziemią. Czy ruszą na Warszawę?

W środę powrót do rozmów związkowców z delegacją rządową

Ponowne rozmowy związkowców z przedstawicielami rządu rozpoczną się w środę 23 września około godziny 14. Wczorajsze, kilkugodzinne rozmowy prowadzone były w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W tym samym czasie, według danych związku, ponad 230 górników protestowało pod ziemią w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej. Związek Zawodowy Górników dodaje, że nie ma granic czasowych trwających rozmów. Do wynegocjowania porozumienia zespoły strajkowe będą organizowały podziemne protesty czy demonstracje. Naubliża odbędzie się 25 września w Rudzie Śląskiej.

Rozmowy, które mają miejsce w Katowicach, dotyczą przede wszystkim tempa i zasad transformacji górnictwa oraz planu restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy liczyli na to, że w negocjacjach udział weźmie premier Mateusz Morawiecki. Z protestującymi rozmawiają jednak pełnomocnicy rządu -  sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń, szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów oraz wiceminister klimatu Piotr Dziadzio.

Więcej o: