Tatry. Dwóch turystów utknęło na Gerlachu. Pomogli im słowaccy ratownicy

Ratownicy ze słowackiej Horskiej Zachrannej Sluzby pomogli dwóm turystom z Polski, którzy zabłądzili w drodze powrotnej z Gerlacha. Jeden z nich dodatkowo doznał obrażeń nogi.

40-letni polski turysta zgłosił prośbę o pomoc w sobotni wieczór. Wraz ze swoim towarzyszem wyprawy pobłądzili podczas schodzenia z najwyższego szczytu Tatr, zbaczając z Drogi Martina i utknęli w żlebie. Mężczyzna ponadto był ranny po tym, jak spadające kamienie uderzyły go w nogę - informuje "Wyborcza".

Tatry. Trudna akcja ratownicza słowackich ratowników

Turyści nie mieli przy sobie odpowiedniego sprzętu, który pozwoliłby im na spędzenie nocy w tym miejscu. Obaj podjęli próbę samodzielnego zejścia, jednak na przeszkodzie stanął im próg w dolnej części żlebu.

Z pomocą ruszyło im pięciu ratowników słowackiej HZS, którzy po trudnej wspinaczce sprowadzili ich ze skalnej ściany. Turyści i ratownicy dotarli do Śląskiego Domu w niedzielę we wczesnych godzinach porannych.

Pogoda sprzyjała wyprawom

Warunki pogodowe w sobotę sprzyjały licznym wyprawom w góry. Zarówno na polskich, jak i słowackich szlakach Tatr pojawiło się więcej turystów, niż w trakcie sezonu. Szczególnie oblegana była droga do Morskiego Oka.

Co więcej, na szczycie Kasprowego Wierchu tuż przed odjazdem ostatniej kolejki (o godz. 18) na zjazd oczekiwało około 200 osób. Meteorolodzy są zdania, że był to ostatni tak ciepły i słoneczny weekend w Tatrach w tym roku.

Zobacz wideo JASNÁ tatry Niżne to największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji
Więcej o: