Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 20 września sklepy będą otwarte?

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje tylko w niektóre niedziele. Do końca roku pozostały już tylko dwa terminy, kiedy większe sklepy i centra handlowe będą mogły być otwarte w ostatni dzień tygodnia.

Zgodnie z kalendarzem do końca 2020 roku zostały już dwie niedziele handlowe. Najbliższa nie wypada jednak 20 września.

Niedziele handlowe 2020. Kiedy sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe w 2020 roku wyznaczone są dopiero: 13 i 20 grudnia. W pozostałe niedziele z zakazem handlu zakupy można robić tylko w niektórych sklepach. Taka regulacja dotyczy placówek usługowych i handlowych takich jak apteki, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina. Otwarte mogą być także sklepy pełniące jednocześnie funkcję placówki pocztowej. 

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że sklepy będą zamknięte w dni, kiedy wypadają święta ustawowo wolne od pracy. Do końca tego roku będą to jeszcze:

  • niedziela 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • środa 11 listopada - Święto Niepodległości,
  • piątek 25 i sobota 26 grudnia - Boże Narodzenie.

Obostrzenia obowiązujące w sklepach

W związku z reżimem sanitarnym w sklepach należy przestrzegać nowych zasad. Klienci powinni utrzymywać półtorametrowe odstępy od innych osób, mieć zasłonięte usta oraz nos oraz mieć założone rękawiczki jednorazowe lub zdezynfekować ręce. W wielu placówkach rekomendowane są płatności bezgotówkowe. Centra handlowe dodatkowo muszą zapewnić co najmniej jeden punkt, w którym można kupić maseczki oraz ustawić pojemniki z płynem do dezynfekcji przy wszystkich wejściach, w toaletach oraz przy kasach. 

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?
Więcej o: