Warszawa. Ratusz: We wszystkich szpitalach ginekologicznych "dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia"

Warszawski Urząd Miasta poinformował, że sześć stołecznych szpitali ginekologicznych umożliwia mieszkankom uzyskanie dostępu do lekarzy, którzy nie podpisali klauzuli sumienia.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w swoim programie wyborczym zapowiadał, że zapewni dostęp ginekologa w wybranych i finansowanych przez miasto szpitalach. Ich celem miało być przeprowadzanie konsultacji i przepisywanie na receptę antykoncepcji awaryjnej.

Warszawa. Spełniona obietnica Trzaskowskiego

W Warszawie znajduje się sześć szpitali o profilu ginekologiczno-położniczym lub posiadających oddziały ginekologiczno-położnicze, dla których miasto jest podmiotem tworzącym. W Centrum Medycznym Żelazna (św. Zofia), Szpitalu Specjalistycznym im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej” („Inflancka”), Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny („Madalińskiego”), Szpitalu Bielańskim, Szpitalu Praskim i Szpitalu Solec pacjentka ma prawo do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych gwarantowanych prawem.

W specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta poinformowano, że "wszystkie podległe miastu szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale, które posiadają oddziały o takim profilu, deklarują, że zapewniają w nich pacjentkom dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia". Oznacza to, że pacjentki mają w nich dostęp do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych.

Wśród oferowanych mieszkankom Warszawy świadczeń, jakie znalazły się na liście podano między innymi antykoncepcję awaryjną. Ogłoszono, że w sześciu placówkach "lekarze po konsultacjach przepiszą pacjentkom odpowiednie środki".

Zobacz wideo Pasażerka nie mogła oddychać, osa użądliła ją w gardło. Policja eskortowała auto do szpitala
Więcej o: