Ostrzeszów. Szpital ukarany za śmierć ciężarnej 28-latki. Od prawie pół roku nie było żadnej karetki

Oddział NFZ w Wielkopolsce ukarał szpital w Ostrzeszowie za śmierć 28-letniej kobiety w ciąży, która kilka godzin czekała na karetkę pogotowia. Szpital musi zapłacić 30 tysięcy złotych kary.

Do tragicznej sytuacji doszło 3 sierpnia. 28-letnia kobieta, która była w 17. tygodniu ciąży, trafiła do szpitala w Ostrzeszowie z silnymi dusznościami. W trakcie pobytu w placówce stan pacjentki uległ pogorszeniu. Lekarze przez kilka godzin próbowali zorganizować transport, by przewieźć 28-latkę do innego szpitala. Sama placówka nie dysponowała żadną karetką. Ostatecznie po pacjentkę przyjechał transport z Kalisza. Niestety 28-latka nie dotarła do innej placówki i zmarła w karetce przed szpitalem w Ostrowie.

Szpital w Ostrzeszowie ukarany przez NFZ za nie wywiązanie się z kontraktu

Jak podaje portal tenpoznan.pl dochodzenie w tej sprawie prowadzi wielkopolski oddział NFZ, Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej i prokuratura. Ta pierwsza instytucja już teraz uznała, że szpital w Ostrzeszowie nie wywiązał się z kontraktu, co skutkowało śmiercią 28-latki. Jak się okazało placówka rozwiązała umowę na transport pacjentów 28 lutego i nie poinformowała o tym NFZ-u, mimo że miała taki obowiązek. Szpital otrzymał więc karę w wysokości 30 tysięcy złotych.

Nie jest to pierwszy przypadek śmierci pacjentki w tej placówce. We wrześniu na oddziale intensywnej opieki medycznej ostrzeszowskiego szpitala zmarła 35-letnia kobieta, matka trojga dzieci. Kobieta dwukrotnie miała otrzymać receptę na leki przeciwbólowe. Pacjentka nie została jednak zbadana. Dopiero za trzecim razem dostała się do szpitala, gdzie zmarła.

W związku z tymi wydarzeniami odwołana została rada nadzorcza szpitala. Zwolniony ze stanowiska został także dyrektor ds. medycznych. Wpływ na decyzję starosty ostrzeszowskiego miały także liczne skargi mieszkańców na tę placówkę.

Zobacz wideo Jak naprawić służbę zdrowia? Zandberg: „Dziura w podatku CIT wciąż zieje”