Ladislav Kulanga nie żyje. Legendarny "Król tatrzańskich tragarzy" miał 71 lat

Nie żyje Ladislav Kulanga. Legendarny taternik zdolny do przenoszenia ogromnych ciężarów miał 71 lat. O jego śmierci poinformowały słowackie media.

Ladislav Kulanga był przez wiele lat gospodarzem Schroniska Łomnickiego. Słowak zasłynął z osiągnięcia rekordu wśród tatrzańskich tragarzy. Mężczyzna potrafił unieść na swoich plecach ponad 200 kilogramów, podaje słowacki portal Pravda 100.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Tatry. Ladislav Kulanga nie żyje. Legendarny tatrzański tragarz miał 71 lat

"Król tatrzańskich tragarzy" urodził się 20 sierpnia 1949 r. Swój pierwszy ładunek wniósł w 1968 roku mając zaledwie 19 lat. Jednak największą sławę przyniosło mu wniesienie 207,5 kilograma do Schroniska Zamkovskiego. W 2004 r., kiedy Kulanga obchodził 55. urodziny, włożył na plecy symboliczne 155 kilogramów.

Kulanga przyznał w jednym z wywiadów, że ciężary nosił dla samego siebie. Jak wspominał taternik, kiedyś lekarze zbadali jego stawy i ku jego zdziwieniu stwierdzili, że nie ma żadnych śladów wieloletniego noszenia ogromnych ciężarów.

Kulanga miał pracować jako górnik. Swojego zawodu uczył się w Ostrawie. Pomimo tego zdecydował się na rozpoczęcie pracy w roli zawodowego tragarza. Przez wiele lat swojej działalności pracował również jako operator dźwigu, konserwator oraz bramkarz drużyny hokejowej z Witkowic.