Krzysztof Śmiszek: Abp Jędraszewski sam reprezentuje kulturę singli

Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek ocenił wypowiedź abp. Jędraszewskiego, w której mówi on "ideologii singli". Polityk zauważył, że słowa te padły z ust człowieka, który reprezentuje instytucję, składającą się wyłącznie z takich osób.

Krzysztof Śmiszek w programie "Onet Rano" został zapytany o słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, które padły podczas 28. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin w Kalwarii Zebrzydowskiej. Duchowny mówił o "ideologii singli, która każe nam mam żyć jako samotna wyspa". Według niego "ideologia" ta odciąga od pełni życia, którą "osiąga się tylko w życiu małżeńskim i rodzinnym".

Krzysztof Śmiszek: Mówi to człowiek, który reprezentuje instytucję składającą się wyłącznie z singli

Poseł Lewicy podkreślił, że na wypowiedź duchownego trzeba spojrzeć z dwóch perspektyw. - Słowa arcybiskupa Jędraszewskiego z jednej strony bardzo śmieszą, bo mówi to człowiek, który właśnie reprezentuje instytucję, która składa się wyłącznie z singli. Chyba adresował tę wypowiedź do siebie i swojego środowiska - dodał polityk.

Krzysztof Śmiszek zwrócił też uwagę na fakt, że taka retoryka hierarchów sprawia, iż coraz więcej Polaków odchodzi od Kościoła. - Sam fakt, że hierarchowie Kościoła katolickiego pozwalają sobie na takie wypowiedzi pod adresem wielu milionów Polek i Polaków, pokazuje, że czują się uprawomocnieni do tego, żeby mówić takie rzeczy. Jest przestrzeń w Polsce, i wydaje się, że jest coraz większa, do wypowiadania takich bezpardonowych teorii, które uderzają w godność czy uczucia wielu osób - powiedział poseł.

"Polscy biskupi nie potrafią znaleźć wspólnego języka z Polakami"

Polityk podkreślał dalej, że Polacy odchodzą z Kościoła nie dlatego, że nie akceptują uniwersalnych wartości, jakie niesie ze sobą religia, ale dlatego, że są zdegustowani i zbulwersowani sposobem, w jaki hierarchowie się wypowiadają:

Mamy do czynienia z procesem coraz większego zacieśniania więzów instytucjonalnych między państwem i Kościołem, do którego pieniądze płyną szerokim oceanem. Z drugiej strony jest nieodwracalny trend odchodzenia od Kościoła, który nie potrafi znaleźć wspólnego języka z Polakami. Tacy funkcjonariusze jak abp Jędraszewski czy biskup Świdnicki, a także większość polskich biskupów, nie odnajdują się w tej rzeczywistości [...] Niestety, ale ostra, ohydna, dyskryminująca i wykluczająca retoryka pogardy została wpisana przez biskupów do mowy Kościoła

- podsumował Krzysztof Śmiszek.

Więcej o: