Wójcik reaguje po wyroku ws. uchwały anty-LGBT. "Górali samych nie zostawimy. Obiecuję"

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik skieruje do Prokuratora Generalnego skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Chodzi o uchwałę anty-LGBT Rady Gminy Istebna.
Zobacz wideo Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na decyzję o obcięciu dotacji dla miast, które uchwaliły strefy wolne od LGBT

W sobotę wiceszef resortu sprawiedliwości na antenie Polskiego Radia mówił, że jego zaangażowanie w tę sprawę jest odpowiedzią na prośby mieszkańców Istebnej. W poniedziałek Wójcik opublikował zdjęcie ze spotkania z mieszkańcami gminy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił uchwałę Rady Gminy w Istebnej, dotyczącą zakazu promowania ideologii LGBT w tej społeczności lokalnej. Ludzie się nie zgadzają, zebrali kilka tysięcy podpisów i dziś mi przekazali. Górali samych nie zostawimy. Obiecuję

- napisał na Twitterze Michał Wójcik.

Pod wpisem wiceministra pojawił się komentarz publicystki Kataryny, która wypomniała Wójcikowi, że aktualnie w Polsce toczy się wiele znacznie ważniejszych spraw niż ta, którą pochwalił się on na Twitterze.

Sprawa pilniejsza niż zgwałcona 15-latka, której oprawca dostał tylko rok w zawiasach, bo nie krzyczała. Nic dziwnego, że to nad losem tych zagrożonych przez LGBT ludzi wolał się pochylić wiceminister sprawiedliwości

- ironizuje Kataryna.

W odpowiedzi Wójcik stwierdził, że to, co napisała publicystka, "nie jest w porządku". 

Staram się interweniować w wielu sprawach. Pewnie nawet nie zdaje sobie Pani z tego sprawy. W czwartek rozpoczyna się kolejna sprawa, która dotyczy pedofila, który molestował dzieci i już siedzi. Proszę czasem coś pozytywnie napisać.

- odpowiedział.

"Na pewno interweniuje Pan w różnych. Ale do chwalenia się interwencją wybiera akurat tę, gdy naprawdę dzieją się straszniejsze rzeczy, z prawdziwymi, a nie wyimaginowanymi ofiarami" - odpowiedziała publicystka.

WSA w Gliwicach unieważnił uchwałę "anty-LGBT" Rady Gminy Istebna

14 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 roku w sprawie podjęcia deklaracji "Samorząd wolny od ideologii LGBT".

W uzasadnieniu ustnym sąd wskazał, że uchwała "jest wymierzona w osoby LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący, poprzez wykluczenie ze wspólnoty samorządowej". Zwrócił też uwagę na społeczne skutki uchwały - podkreślił, że narusza artykuł 32 Konstytucji, bo "krzywdzi osoby LGBT i wzmacnia ich poczucie zagrożenia".

Z kolei na początku sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę anty-LGBT gminy Serniki.

Uchwały w sprawie stref "anty-LGBT" podjęły m.in. województwa podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i łódzkie czy niektóre miasta: Biała Podlaska, Puławy, Zamość, Świdnik i Mielec. Przyjęto ją też w wielu powiatach, a także w wielu gminach miejskich i wiejskich - m.in. w podwarszawskiej Kobyłce. W strefach anty-LGBT mieszka ok. 30 proc. Polaków.

Na uchwały anty-LGBT w Polsce zareagowała Komisja Europejska. Pod koniec lipca unijna komisarz ds. równości Helena Dalli ogłosiła, że sześć polskich miast nie otrzyma unijnych pieniędzy, bo ogłosiły się tzw. strefami wolnymi od LGBT.

Więcej o: