Abp Gądecki na święcie polskiej wsi o ustawie o ochronie zwierząt: Nie chciałbym być w skórze ministra

Abp Stanisław Gądecki wygłosił homilię podczas mszy świętej w Bralinie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił m.in. o projekcie ustawy dotyczącej ochrony zwierząt, która przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Arcybiskup Gądecki wziął udział w III Ogólnopolskim Święcie Wdzięczni Polskiej Wsi w Bralinie. Na uroczystościach dożynkowych pojawili się także politycy, w tym premier Mateusz Morawiecki czy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Duchowny wygłosił homilię, w której podkreślił znaczenie rolnictwa dla rozwoju cywilizacji ludzkiej.

Arcybiskup Gądecki podczas dożynek mówi o tym, że "nie chciałby być w skórze ministra rolnictwa"

Przewodniczący KEP mówił też o trudnym dla rolników roku, który mimo niekorzystnych prognoz kończy się obiecująco. - Bezśnieżna zima, wiosna bez opadów deszczu a w konsekwencji wysuszona ziemia były złym prognostykiem dla tegorocznych plonów. Na dodatek pojawiła się epidemia, a wraz z nią restrykcje w przemieszczaniu się, co w początkowej fazie prac polowych niejednemu rolnikowi utrudniało dotarcie do pól. Ale miłosierny Stwórca wysłuchał modlitwy rolników i ostatecznie prace polowe zakończyły się bardzo dobrymi zbiorami, za które trzeba Bogu dziękować - mówił abp Stanisław Gądecki.

Od razu potem duchowny wspomniał o ustawie i tzw. piątce dla zwierząt. - Natomiast w świetle ostatnich wydarzeń, to nie chciałbym być w skórze ministra rolnictwa - powiedział arcybiskup, nie rozwijając swojej wypowiedzi.

Dalej abp Gądecki mówił o tym, że wolność musi iść w parze z odpowiedzialnością, a ludzie powinni uczyć się korzystania z dóbr. Duchowny zwracał uwagę na współpracę rolnictwa, przemysłu i usług tak, aby "nie zabrakło chleba i pracy, ale jednocześnie, by powietrze, woda i inne zasoby naturalne były chronione, jako dobra powszechne".

Zobacz wideo Bielan o projekcie Kaczyńskiego dot. ochrony praw zwierząt
Więcej o: