Pogoda. Kiedy przyjdzie jesień? IMGW przedstawia prognozę na październik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił swoją długoterminową prognozę pogody na październik. Prognozy synoptyków są wyjątkowo optymistyczne. Wynika z nich, że jesień z prawdziwego zdarzenia nie zawita do Polski tak szybko.

IMGW podaje, że październik 2020 r. będzie charakteryzował się stosunkowo ciepłą pogodą. Pozytywnym zaskoczeniem może być również to, że suma opadów będzie zaklasyfikowana jako "poniżej normy". Jesień rozpoczyna się już 22 września, ale na charakterystyczne dla tej pory roku opady deszczu oraz chłodne wiatry przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Pogoda długoterminowa na październik. Zaskakująca prognoza IMGW

Według prognoz IMGW w rejonach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Białegostoku oraz Olsztyna można spodziewać się średniej temperatury powyżej normy. Na podobnie korzystne warunki mogą liczyć mieszkańcy Katowic, Gdańska i Suwałk.

IMGW dodaje, że na przestrzeni całej Polski w październiku można spodziewać się temperatury w normie lub powyżej normy. Najwięcej szczęścia mają mieszkańcy województwa pomorskiego, rejonów Koszalina oraz Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie prognozuje się najwyższą temperaturę.

- W pozostałych częściach Polski średnie temperatury powietrza powinny być w normie. Średnie miesięczne temperatury poniżej normy mogą wystąpić miejscami w województwie mazowieckim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim i podkarpackim – czytamy w prognozie IMGW.

Początek jesieni bez silnych opadów deszczu

IMGW podaje, że liczba dni z opadami deszczu na przeważającym obszarze kraju powinna być poniżej normy. Należy pamiętać, że taka klasyfikacja średniej sumy opadów nie oznacza, że takie zjawiska pogodowe w ogóle nie wystąpią. Większej ilości opadów można spodziewać się w pasie Łódź-Katowice, w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego, Białegostoku oraz na wybrzeżu Koszalińskim i Słowińskim.

IMGW przypomina równocześnie, że każda prognoza długoterminowa obarczona jest dużym marginesem błędu. Wynika on z nagłych zjawisk meteorologicznych oraz przyjęcia różnorodnych metod prognostycznych.