Nie żyje Jan Kułaj - pierwszy przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"

Zmarł Jan Kułaj - jeden z przywódców protestów rzeszowskich i pierwszy przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność". Miał 62 lata.

Jan Kułaj był jednym z liderów protestów rzeszowskich w 1981 roku. 20 lutego tego samego roku podpisał porozumienia ustrzycko-rzeszowskie, które przyczyniły się do powstania i zarejestrowania NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Na fali sukcesów rzeszowskich strajków Kułaj został wybrany na pierwszego przewodniczącego tej organizacji.

Jan Kułaj nie żyje. W stanie wojennym był jednym z internowanych

Po wprowadzeniu stanu wojennego Jan Kułaj został internowany. Od 15 grudnia 1981 roku do  kwietnia 1982 roku był przetrzymywany w Konstancinie-Jeziornie. Po wyjściu wystąpił w telewizji państwowej i złożył samokrytykę, po czym wycofał się z działalności opozycyjnej. W 1986 roku  wszedł z kolei do Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim.

Jan Kułaj był aktywny politycznie także po transformacji systemowej. Pod koniec lat 90. był członkiem Partii Ludowo-Demokratycznej. W 2008 został zarejestrowany jako kandydat Partii Demokratycznej – demokraci.pl w wyborach uzupełniających do Senatu zarządzonych w okręgu krośnieńskim na dzień 22 czerwca w związku ze śmiercią senatora Andrzeja Mazurkiewicza. W 2014 roku kandydował do sejmiku podkarpackiego z list Platformy Obywatelskiej.

Więcej o: