Afera melioracyjna. CBA przeszukało warszawską siedzibę PZPN

Funkcjonariusze szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali siedzibę Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie i kilkadziesiąt innych miejsc. Działania CBA mają związek z tzw. aferą melioracyjną.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego działali na zlecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Przeszukali nie tylko siedzibę PZPN, ale także Urząd Miejski w Koszalinie, siedziby 16. Okręgowych Związków Piłki Nożnej oraz biura kilku prywatnych firm i prywatne mieszkania. 

"W związku z tą sprawą około 100 funkcjonariuszy Biura w niemal 30 lokalizacjach na terenie całego kraju zabezpiecza obszerny materiał dowodowy, w tym liczne nośniki danych elektronicznych, które będą w najbliższym czasie przedmiotem analizy śledczych" - relacjonuje CBA

Afera melioracyjna. W ubiegłym roku zatrzymano prezesa fundacji i doradcę podatkowego

Prokuratura Krajowa informuje, że przeszukania, które przeprowadzono 10 września, mają związek z tzw. aferą melioracyjną. Pierwsze osoby związane z tą sprawą zatrzymano w lipcu ubiegłego roku. Na polecenie prokuratora zatrzymano wówczas siedem osób, które usłyszały zarzut prania pieniędzy. Wśród zatrzymanych był prezes Fundacji All Sports Promotion Łukasz B. oraz radca prawny i doradca podatkowy Michał D. Wobec podejrzanych prokurator zastosował wówczas środki zapobiegawcze.

W toku postępowania prokurator ustalił, że Fundacja All Sports Promotion, która działała w imieniu AZS Koszalin S.A., podpisywała w latach 2011-2013 umowy o świadczenie usług reklamowych z Zakładami Chemicznymi. Analiza dokumentacji i finansów tej organizacji wykazała, że część środków przekazywanych przez Zakłady Chemiczne nie trafiała do AZS Koszalin S.A.

"Środki te zostały przelane na konto innej fundacji, a następnie przekazane na rzecz spółki i wypłacone przez jej wspólników. W konsekwencji doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Zakłady Chemiczne w kwocie ok. 2 milionów złotych" - pisze Prokuratura Krajowa.

Zobacz wideo Kucharski o pakiecie pomocowym PZPN: To był ostrożny krok
Więcej o: